Nowy zwierzchnik anglikanów?

Biskup Durham Justin Welby zgodził się objąć stanowisko abp. Canterbury. Będzie nowym, 105. duchowym zwierzchnikiem 77-milionowej społeczności anglikańskiej na świecie - podał w czwartek portal zwykle dobrze poinformowanego w sprawach religii dziennika "Daily Telegraph".

Jego nazwisko przedstawiła do akceptacji urzędu brytyjskiego premiera specjalna komisja (Crown Nominations Commission). Welby może zostać wyznaczony oficjalnie następcą abp. Rowana Williamsa już piątek. Hierarcha odwołał zaplanowane na ten dzień spotkania.

Spekulacje, że to on właśnie będzie nowym abp. Canterbury i jednocześnie duchowym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i wspólnoty anglikańskiej na świecie nasiliły się, gdy czołowa firma bookmacherska Ladbrokes zamknęła zakłady, kiedy wielu grających obstawiało jego wybór.

O karierze 56-letniego Welby'ego mówi się, że jest "meteoryczna". Funkcję biskupa sprawuje on zaledwie od od roku.

Jest absolwentem ekskluzywnej szkoły dla chłopców - Eton, tej samej, do której chodził premier David Cameron, na duchownego został wyświęcony dopiero w 1992 roku, kiedy miał 36 lat. Przedtem, przez 11 lat, pracował w przemyśle naftowym i doszedł w nim do kierowniczych stanowisk. Był też członkiem prywatnego klubu Pall Mall w Londynie. Studiował w Cambridge. Jest żonaty, ma pięcioro dzieci.

Według dziennika "Daily Telegraph" nominacja Welby'ego to wydarzenie bezprecedensowe, ponieważ jego poprzednicy na ogół wywodzili się ze środowiska naukowców-teologów, bądź od wczesnych lat należeli do stanu duchownego. Żaden z nich nigdy nie zaszedł równie wysoko w życiu świeckim co Welby.

Zasiadając z urzędu w Izbie Lordów, Welby dzięki znajomości praktyk biznesu, gromił "grzechy" globalnych banków inwestycyjnych i lichwiarzy żerujących na ludzkim nieszczęściu.

Posługi duszpasterskiej w Delcie Nigru o mały włos nie przepłacił życiem, gdy oddano do niego strzały. Rozumie, jak funkcjonuje londyńskie City i jak żyją ludzie ze społecznego marginesu, z którymi zetknął się jako dziekan diecezji w Liverpoolu, co daje mu niepowtarzalną perspektywę oglądu zagadnień społecznych i etycznych.

62-letni abp Rowan Williams po 10 latach pełnienia funkcji, z końcem br. odchodzi do pracy w uniwersytecie Cambridge, gdzie obejmie prestiżowe stanowisko w Magdalene College.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama