Rosja: festiwal filmów chrześcijańskich

Jego organizatorzy to przedstawiciele czterech Kościołów: katolickiego, prawosławnego, luterańskiego i ormiańskiego.

W Petersburgu rozpoczął się Międzynarodowy festiwal filmów chrześcijańskich „Niewskij Błagowiest”. Jego organizatorzy to przedstawiciele czterech Kościołów: katolickiego, prawosławnego, luterańskiego i ormiańskiego.

Jednym z głównych założeń tego wydarzenia kulturalnego jest umocnienie wzajemnej współpracy chrześcijan w Mieście nad Newą. Oprócz projekcji filmów organizatorzy zapraszają mieszkańców Petersburga do odwiedzania świątyń różnych wyznań, licznie reprezentowanych w dawnej stolicy Rosji, organizują wystawy i warsztaty reżyserskie.

Z ramienia Kościoła Katolickiego do komitetu organizacyjnego festiwalu należy o. Jurij Dorogin OP. „W ramach tego festiwalu wspólnota katolicka udostępnia kilka filmów – poinformował rosyjski dominikanin. – Przede wszystkim jest to film poświęcony dwudziestoleciu odnowienia nabożeństw w kościele św. Katarzyny w Petersburgu, który był i pozostaje nadal jednym z najważniejszych centrów życia katolickiego w Rosji. Oprócz tego, film o życiu i działalności bp. Boleslasa Sloskansa, który także związany jest z naszym miastem i z historią Kościoła katolickiego w Rosji. W programie tego festiwalu jest też wystawa fotograficzna w kościele św. Katarzyny, poświęcona naszej parafii. Ponadto są spotkania, wycieczki, rozmowy o historii Kościoła katolickiego w Rosji i dyskusje na tematy religijne” – dodał o. Jurij.

Łącznie na festiwalu będzie zaprezentowanych ok. 40 filmów z 15 krajów świata.

«« | « | 1 | » | »»