Striptiz w prezbiterium

Trwa w Rosji dyskusji o losie dziewczyn z zespołu Pussy Riot, które sprofanowały Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, za co otrzymały karę kilku lat łagru. Jednocześnie w tym samym czasie władze Wołogdy, miasta na południu Rosji, w majestacie prawa dopuściły do profanacji katolickiej świątyni.

Miejscowi katolicy, w większości Polacy, budowali ją przez cztery lata na początku ubiegłego wieku. Konsekracja kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. w Wołogdzie miała miejsce w październiku 1913 r. Parafia istniała tam do 1929 r., kiedy aresztowano ostatniego jej proboszcza ks. Jana Wojsława. Gospodarzem świątyni zostali później pionierzy, po wojnie zaś budynek często zmieniał gospodarza, popadając w ruinę. Wreszcie w 1989 r. ulokowano tam restaurację „Miszkolc”. Jednak w 1993 r. miejscowi katolicy zarejestrowali parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rozpoczęli starania o odzyskanie swej własności. Nie przyniosły one jednak żadnego rezultatu.

Gdy w końcu restauracja „Miszkolc” zbankrutowała, budynek kościelny, nie został zwrócony katolikom, ale wystawiony na sprzedaż. Przetarg rozstrzygnięto niedawno. Katolików nie stać było na zapłacenie gigantycznej kwoty, ponad 20 milionów rubli. Kościół nabyła nikomu nie znana bizneswoman, jak donosiła lokalna prasa, reprezentująca interesy miejscowego dewelopera i restauratora. Wkrótce okazało się, że budynek nie będzie służył celom kulturalnym, jak zapowiadano, ale byłą świątynię przerobiono na klub nocny i bar pod nazwą „Tonga”.

Miejscowi katolicy są tym oburzeni, ale ich protesty nie są słuchane. Władza także tej grupki katolików nie musi się obawiać, ani nie będzie miała z nich wielkiego pożytku. Dlatego przy przestrzeganiu praw ludzi wierzących w Rosji stosowane są dwie miary. Gdy anarchistki śpiewają przez kilkanaście sekund w soborze „Bogurodzico, przegoń Putina” to jest skandal na cały świat, proces, wyrok i kolonia karna, ale jak w prezbiterium katolickiego kościoła, co wieczór odbywa się striptiz, to wszystko jest w porządku.

   

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • ArtiCibol
  14.12.2012 12:30
  Jest to gorszące, ale Rosja została tak wyniszczona pod względem religijnym i moralnym, że pewnie dla dawnych konsomolców to nic nie znaczy, że ten dawny kościół jest profanowany.
  Wiadomo, że równowagi między Cerkwią Prawosławną a Kościołem Katolickim w Rosji nie ma i nie będzie.
 • Awww
  15.12.2012 21:43
  A może kara nie dotyczyła sprofanowania świątyni, ale obrazy Putina?
  Wtedy fakty są spójne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.