Małe Siostry Ubogich opuszczają USA

Dyskryminacja katolików w Stanach Zjednoczonych przynosi pierwsze skutki

Zgromadzenie żebracze Małych Sióstr Ubogich wspiera na całym świecie ludzi starszych, którzy nie mają środków na leczenie. W USA siostry prowadzą 32 domy opieki, w których pomoc znajduje 2,5 tys. osób – bez względu na wyznawaną religię. Jednak, jak donosi Nasz Dziennik, już nie będą prowadzić. Wiąże się to z reformą ubezpieczeniową administracji Obamy, zmuszającą pracodawców do wykupywania dla pracowników ubezpieczenia, które obejmuje też aborcję, antykoncepcję i sterylizację. Instytucje katolickie mogą zostać zwolnione z tego obowiązku, jeśli do końca roku przedstawią zaświadczenie, że świadczą pomoc jedynie katolikom i jedynie katolików zatrudniają (co byłoby sprzeczne z misją Małych Sióstr Ubogich). W wypadku odmowy wykupienia takiego ubezpieczenia, pracodawca musi zapłacić 100 dolarów grzywny dziennie. Ponieważ w zgromadzeniu Małych Sióstr Ubogich pielęgnacją chorych zajmuje się ponad 300 osób (nie licząc pracowników zewnętrznych), nie jest możliwe uniesienie takiego ciężaru.

„Ponieważ Małe Siostry Ubogich nie mogą wbrew sumieniu uczestniczyć ani pośredniczyć w świadczeniu usług, które stoją w konflikcie z nauczaniem Kościoła katolickiego, znajdujemy się w niemożliwej do przyjęcia sytuacji. Jesteśmy zmuszane albo do zaprzestania posługi ludziom wszystkich religii oraz zatrudniania personelu bez względu na wyznanie, albo do zaprzestania wykupu ubezpieczenia dla naszych pracowników” – napisały siostry w specjalnym oświadczeniu.

Sytuacja zgromadzenia Małych Sióstr Ubogich jest zwiastunem dyskryminacji katolików w USA na wielką skalę. – Czy np. dojdzie do zniszczenia ponad 620 katolickich szpitali, które obsługują niemal jedną szóstą pacjentów w USA? – zastanawia się Nasz Dziennik.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • rob
  20.12.2012 16:15
  U nas to codzienność, jesteśmy zmuszani do płacenia podatow na aborcję, in-vitro, edukkację seksualną, propagandę homoseksualną... I Kościół nic
 • kl
  20.12.2012 16:19
  W USA nie sa respektowane prawa czlowieka !
 • Magdalena_i
  23.12.2012 06:13
  Z drugiej strony - jakie znaczenie mają podatki, ubezpieczenia z aborcją czy bez, warunki ubezpieczeniowe na które nie godzą się katolicy itp.Każde wykupienie bądź podpisanie się pod takowym ubezpieczeniem nie ma NAJMNIEJSZEGO ZNACZENIA w obliczu cierpienia ludzi którzy pozostawieni będą sami sobie.
  Jakie znaczenie ma kawałek papieru i bezwartościowy pieniądz gdy na ziemi leży umierający człowiek? Kto ma większą wartość?? Co ma większą wartość??
  Ci ludzie będą leżeć jak na ziemi , obok nich będą przechodzili i Ci którzy wykupili ubezpieczenie i Ci którzy tego nie zrobili.
  Chrześcijanin - Katolik - nie "porzuca
  "Miłosierdzia...pomimo wszystko i bez względu na wszystko.

 • Wierząca
  18.12.2014 13:40
  Niby racja, z prawa do aborcji nie muszę korzystać. Ale jeśli wykupię to ubezpieczenie, będzie to oznaczało, że daję pieniądze, by zabijano dzieci innych kobiet. NIE CHCĘ, BY ZA MOJE PIENIĄDZE ZABIJANO DZIECI.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.