Mamy jednego Boga

Wszystkich nas łączy już chrzest i wiara w jednego Boga w Trójcy Jedynego. Połączy nas też ostatni etap naszej ziemskiej drogi – śmierć - mówił ks. Paweł Borto w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Od wspólnego wyznania wiary podczas nabożeństwa ekumenicznego w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej w Kielcach, z udziałem bp. Kazimierza Ryczana, pastora Andrzeja Jeziernickiego - naczelnego prezbitera Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oraz przedstawicieli innych Kościołów, rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
„Dla Kościoła katolickiego ten rok jest Rokiem Wiary. Wszystkich nas łączy już chrzest i wiara w jednego Boga w Trójcy Jedynego. Połączy nas też ostatni etap naszej ziemskiej drogi – śmierć, za której bramą czeka Pan. Ale pomiędzy chrztem i śmiercią mamy do przebycia drogę życia, na której Chrystus chce naszego świadectwa o Nim – świadectwa, które winno przekraczać ludzkie podziały. Dlatego tutaj jesteśmy, aby sam Pan tchnął w nasze serca swego Ducha mającego moc jednoczyć tam, gdzie ludzka natura chce dzielić” – w ten sposób wprowadził we wspólne nabożeństwo ks. dr Paweł Borto, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

Słowo do zgromadzonych, nawiązujące m.in. do wspólnych korzeni chrześcijan i Żydów, powiedział pastor Janusz Daszuta, z Kościoła metodystów. Przypomniał biblijną wieżę Babel, gdzie ludzie przestali się rozumieć, wspominał Indie, gdzie jest ponad 1300 języków, mówił także o Polsce, gdzie trudno się porozumieć, pomimo jednego wspólnego języka. Zauważył, że chrześcijanie dali światu Jezusa, a Żydzi – Dekalog oraz że każdy, kto wierzy w Ducha Świętego, może wejść w osobistą relację z Bogiem, zmieniającą świat i znoszącą podziały.

„Moc Ducha Świętego zmienia na lepsze miliony ludzi, uzdalniając ich do dawania świadectwa Dobrej Nowinie, a Bóg jest większy niż nasze problemy, zdolny do przezwyciężania podziałów” – podkreślał pastor Daszuta.

W inauguracji Tygodnia uczestniczyli m.in.: biskup kielecki - Kazimierz Ryczan, pastor Andrzej Jeziernicki - naczelny prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, ks. Władysław Tyszuk – proboszcz parafii św. Mikołaja Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Paweł Walczyński – proboszcz Kościoła Polsko–Katolickiego – parafii w Hucisku, pastor Janusz Daszuta – z Kościoła Ewangelicko–Metodystycznego, ks. Wojciech Rudkowski – proboszcz Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego oraz księża rzymskokatoliccy. Oprawę liturgiczną przygotował Chór Seminaryjny.

Z duchownymi modliło się ok. 150 wiernych oraz alumni WSD. Spotkanie zakończyła agapa w seminarium.
Spotkania w ramach Tygodnia potrwają do 25 stycznia.

19 stycznia (w sobotę), o godz. 18. – rozpocznie się nabożeństwo w parafii Kościoła polsko – katolickiego w Hucisku k. Stąporkowa, gdzie odbędzie się koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, a także integracyjny posiłek w Domu Parafialnym. Z kolei 20 stycznia (niedziela) – zaplanowane jest nabożeństwo w cerkwi prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy, połączone z koncertem muzyki cerkiewnej w wykonaniu wiernych prawosławnych i katolików. 22 stycznia – u ojców kapucynów w parafii św. Franciszka z Asyżu – modlitwa kanonami Taize. W kolejne dni nabożeństwa ekumeniczne są zaplanowane w Kościele Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, w Kościele Ewangelicko – Augsburskim i na zakończenie – w Kościele Ewangelicko – Metodystycznym.

Program tego Tygodnia i hasło „Czego chce od nas Pan?” nawiązujące do tekstu proroka Micheasza, zostały przygotowane przez chrześcijan z Indii.


 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • katolik
  19.01.2013 13:11
  Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
  (List Jakuba 2:19)
  Diabła też łączy i co z tego?
 • katolik
  19.01.2013 14:54
  Diabeł nie poszedł spać.
  "Cała ziemia w podziwie spoglądała na bestię" (Apok. 13, 3)
 • TomaszLoch
  19.01.2013 15:08
  Aby byla jednosc w Kosciele trzeba odrzucic wszystki brud ktory narosl przez te 2000 lat i uslyszec na onowo Ewangelie Jezusa i dopiuero budowac Kosciol, lepiej jest zburzyc ten kosciol katolicki prawoslawny i inne w ktorych naroslo tyle brudu dodanego do Ewangelii i budowac te Swiatynie na nowo nic trwac i tkwic w blednej nauce WROCMY DO EWANGELII
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.