Meksyk: wymuszenia na księżach

Coraz więcej księży jest zagrożonych przez grupy kryminalistów i przestępców. Wielu z nich zmuszanych jest do płacenia haraczy. Alarmuje w tej sprawie kard. José Francisco Robles Ortega.

„Kapłani są ofiarami wymuszeń: gangsterzy telefonicznie żądają od nich pieniędzy pod groźbą, że jeśli ich nie dostarczą, to może przydarzyć się nieszczęście” – powiedział przewodniczący meksykańskiego episkopatu.

Hierarcha przypomniał niedawną śmierć duchownego z Colimy, który został zamordowany właśnie za niedostarczenie żądanej kwoty. Dodał też, że tylko w stanie Jalisco miały miejsce w ostatnim czasie aż trzy podobne akty wymuszeń. Przypomniał także zaginionego 27 grudnia ubiegłego roku kapłana w diecezji Zamora, po którym ślad całkowicie zaginął.

Purpurat zwrócił się z apelem do meksykańskich władz, by podjęły działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa publicznego. Podkreślił, że problem ten dotyczy tak naprawdę całej populacji tego kraju. „Żądamy bezpieczeństwa dla wszystkich i w tym sensie nie chcemy żadnych przywilejów dla księży” – dodał kard. Robles. Episkopat Meksyku już wielokrotnie interweniował w tej sprawie, jak na razie bezskutecznie.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama