Modlitwy za Ojczyznę w świątyniach różnych wyznań

W świątyniach różnych wyznań w woj. podlaskim odbywają są w piątek i niedzielę okolicznościowe modlitwy związane z obchodami 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W intencji Ojczyzny modlą się katolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie.

Zapoczątkowana w latach 90. ubiegłego wieku tradycja włączenia tych religijnych uroczystości do programu oficjalnych obchodów najważniejszych świąt państwowych, ma m.in. podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa. Podlaskie jest bowiem regionem, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych oraz wyznawców islamu i liczne mniejszości narodowe.

Prawosławni w intencji ojczyzny modlili się w piątek przed południem w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku. W tym roku nie odbyło się, jak zazwyczaj, nabożeństwo, bo prawosławni obchodzą uroczystość Wielkiego Piątku. W ten dzień w cerkwiach nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna. Podobne cerkiewne uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się także w innych miastach województwa podlaskiego, m.in. w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i Sokółce.

Tradycja takich uroczystości w intencji Ojczyzny, z czasem włączonych do oficjalnych programów obchodów, rozpoczęła się ok. 20 lat temu, gdy zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego został ówczesny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Sawa - dziś metropolita Warszawy i całej Polski. Obecnie takie nabożeństwa odprawiane są również z okazji Święta Niepodległości i Dnia Wojska Polskiego.

Uroczysta msza św. katolicka odprawiana jest w białostockiej bazylice archikatedralnej i bezpośrednio poprzedza główne wojewódzkie uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rokrocznie odbywają się one wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, który stoi nieopodal bazyliki.

Rano przedstawiciele władz województwa złożyli kwiaty przy tzw. zielonym pomniku Konstytucji 3 Maja, który znajduje się w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Zielony pomnik powstał na początku lat 20. ubiegłego wieku z zasadzonych drzew, trzech dębów w trójkącie i kręgu lip. Przed laty swoje przyrzeczenie harcerskie złożył tu, pochodzący z Białegostoku, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Po wojnie miejsce było zapomniane, ale kilka lat temu stanął tam trójkątny kamień pamiątkowy i uzupełniono krąg drzew.

W piątek po południu w intencji ojczyzny modlić się będą w Białymstoku polscy wyznawcy islamu. Uroczystość w Domu Kultury Muzułmańskiej organizuje Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.

To nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku. Muzułmański Związek Religijny przypomina na swojej stronie internetowej, że Konstytucja 3 Maja potwierdziła muzułmanom wolność wyznania, choć jeszcze bez praw politycznych (pełnię tych praw nabyli na podstawie Konstytucji Księstwa Warszawskiego z 1807 r., a później Królestwa Polskiego z 1815 r.).

Natomiast w niedzielę w Białymstoku odbędzie się uroczyste nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama