List Patriarchy Bartłomieja do Papieża

„Święto patronalne Kościoła – dziś Waszego Kościoła Rzymskiego, w listopadzie naszego w Konstantynopolu, gdy wspominamy Apostoła Andrzeja, to kamień milowy na duchowej drodze. Stwarza ono okazję do spojrzenia w przeszłość i przyszłość” – pisze do Papieża patriarcha Bartłomiej w liście na uroczystość Apostołów Piotra i Pawła.

„Patriarchat Ekumeniczny w tym roku raz jeszcze bierze udział w radości, która zwłaszcza w ten dzień przyozdabia starożytny Kościół Rzymski” – pisze duchowy zwierzchnik prawosławia. Zwraca uwagę na otwartość obecnego Biskupa Rzymu na prostotę i miłosierdzie. Podkreśla, że zasady te zawsze inspirowały Kościół Chrystusowy i jego członków, a Franciszek ukazuje je w sposób wprost wzruszający. „Duch prostoty winien znamionować relacje pomiędzy Kościołami i chrześcijanami, który dziś są podzieleni” – zaznacza patriarcha. Wyraża nadzieję, że dialog między różnymi Kościołami będzie nadal owocował, by osiągnąć upragnione zbliżenie w Chrystusie, które zjednoczy wszystkich chrześcijan.

Bartłomiej określa ekumenizm jako drogę obu stron do wspólnego Kielicha eucharystycznego. Przytacza słowa św. Grzegorza z Nazjanzu, że Duch Boży jest „bardzo roztropny i ogromnie czuły; jeśli odkryje rybaków, może przyciągnąć wszystkich do Chrystusa, łowiąc ich siecią słowa, jak to uczynił z Piotrem”.


 
«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.