Zgrzyt (nie)ekumeniczny

Zwierzchnik anglikanów opowiada się zdecydowanie za wprowadzeniem biskupstwa kobiet. Nie liczy się przy tym ani ze względami dialogu ekumenicznego z katolikami i prawosławnymi, dla których jest to doktrynalnie niedopuszczalne, ani nawet ze sprzeciwami we własnym Kościele.

A co ciekawe, pochodzą one zwłaszcza ze strony wiernych świeckich.

Abp Justin Welby chciałby wyświęcić pierwszą kobietę na biskupa „tak szybko, jak tylko to będzie możliwe”. Decyzję o dopuszczalności takich święceń muszą jednak przyjąć co najmniej dwie trzecie członków każdej z trzech izb anglikańskiego synodu generalnego, mianowicie: biskupów, duchowieństwa i świeckich.

W listopadzie ub. r. w izbie świeckich nie zebrano wystarczającej liczby głosów za biskupstwem kobiet. Obecnie cały synod opowiedział się 319 głosami za ponownym opracowaniem i przedyskutowaniem odnośnego projektu prawnego, przy 84 głosach przeciw i 22 wstrzymujących się. Dużo głosów przeciwnych pochodzi z izby świeckich. Zapewne więc znów nie zbierze się tam wystarczająca większość dwóch trzecich głosów, by dopuścić w Kościele anglikańskim na terenie Anglii święcenie kobiet na biskupów. Natomiast w niektórych innych gałęziach Wspólnoty Anglikańskiej kobiety zostały już do takich święceń dopuszczone. 
«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • katolik
  11.07.2013 20:58

  Życie na ziemi to nieustanna walka. Walka z diabłem, pokusami, z lenistwem i wadami.
  Koniec świata może być w każdej chwili. Pomyśl o wieczności. Masz do wyboru niebo albo piekło.
  Nie dbasz o zbawienie duszy?
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
 • Bertaa
  11.07.2013 21:24
  E tam, ani to prawdziwe święcenia, ani prawdziwi biskupi, więc o co chodzi? Cały anglikanizm składa się tylko i wyłącznie z ludzi świeckich.
 • Rohirrim
  12.07.2013 12:11
  Podobają mi się te demokratyczne procedury. Może by tak anglikanie wzbogacili je o jakie badania fokusowe ? Łatwiej określić targety i wyłuszczyć grupę docelową. W tiwi zrobi się jakiś szoł, walnie kampanię społeczną, i już ulepiona biskupka. A krytykę zawsze można podciągnąć pod mowę nienawiści, słowem gra i koliduje...
 • Daniel
  13.07.2013 13:24
  To wygląda wszystko tak,jakby ktoś przymusił to tego stanowiska.Czyżby tajemne siły??.Wiadomo że te siły nie mają wpływu na KK.:) i Chwała Bogu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.