Franciszek wybierze się do Turcji?

Papież Franciszek spodziewany jest w Turcji w przyszłym roku - donosi tamtejszy dziennik angielskojęzyczny „Today’s Zaman”, powołując się na „źródła zbliżone do Watykanu”.

Miałaby to być rewizyta u prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, który uczestniczył w inauguracji jego „posługi Piotrowej”. Był tam również obecny turecki wicepremier Bekir Bozdağ. Po Mszy inauguracyjnej, Bartłomiej ujawnił, że nowy papież chciałby odwiedzić Turcję, co - jak zauważa gazeta - mogłoby się przyczynić do wzmożenia dialogu między zachodnim i wschodnim chrześcijaństwem.

„Today’s Zaman” zwraca uwagę, że choć dokładna data podróży Franciszka nie jest jeszcze znana, to bardzo prawdopodobne jest, że będzie on w Stambule 30 listopada. Tego dnia bowiem chrześcijanie oddają cześć św. Andrzejowi, założycielowi Kościoła w Konstantynopolu (dzisiejszym Stambule).

Zarówno bł. Jan Paweł II w 1979 r., jak i Benedykt XVI w 2006 r. uczestniczyli 30 listopada w prawosławnych liturgiach sprawowanych z tej okazji w siedzibie Patriarchatu Konstantynopolskiego w stambulskiej dzielnicy Fanarze. Jedynie Paweł VI w 1967 r. odwiedził Stambuł w lipcu.

„Today’s Zaman” dodaje, że nie jest jasne, czy papież w czasie swej podróży do Turcji odwiedziłby także stolicę tego kraju - Ankarę.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.