Uczcili Matkę Boską Supraską

W męskim monasterze w Supraślu k. Białegostoku zakończyły się w sobotę dwudniowe cerkiewne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Święto należy do głównych w tym klasztorze, uważanym za jedno z najważniejszych w kraju cerkiewnych sanktuariów.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek wieczorem, modlitwy trwały także w nocy. Obchody święta zakończyła w sobotę główna liturgia, której przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Na uroczystości do Supraśla już w piątek przybyły piesze pielgrzymki prawosławnych z całego regionu. Najliczniejszą była pielgrzymka z Białegostoku, w której wzięło udział blisko tysiąc osób. Z Gródka ok. 50 pielgrzymów przypłynęło do Supraśla kajakami, nawiązując w ten sposób do historycznego przekazu o powstaniu klasztoru, założonego przez mnichów z Gródka w miejscu, gdzie dopłynął spławiony przez nich krzyż.

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada zawsze 10 sierpnia. Jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze.

Wierni podkreślają, że właśnie ikona Matki Boskiej Supraskiej przyciąga ich w to miejsce. Ikona czczona niegdyś w Supraślu pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Ikonę ofiarował współfundator klasztoru, biskup smoleński Józef Sołtan. Była bogato pozłacana i zdobiona drogimi kamieniami.

Przez stulecia czcili ją zarówno prawosławni, jak i katolicy. W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany do dziś. Jak podaje oficjalna strona internetowa monasteru w Supraślu, czczona obecnie ikona to jej kopia wykonana w XIX wieku.

Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany ławrą supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główną świątynią jest cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, która została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim.

Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana, ale prace wykończeniowe wewnątrz cerkwi wciąż trwają. W jej podziemiach pochowany jest abp Miron Chodakowski, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku.

Zachowany do dziś zespół budynków klasztornych powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. W latach 1889-1890 wzniesiono kolejną, mniejszą cerkiew, pod wezwaniem Jana Teologa. W monasterskich zabudowaniach, których część wciąż jest remontowana, działa Akademia Supraska, upowszechniająca wiedzę o prawosławiu i działania ekumeniczne oraz Muzeum Ikon - placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują liczbę prawosławnych w kraju na 550-600 tys. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim. (PAP)

rof/ itm/

«« | « | 1 | » | »»