Pielgrzymują na Grabarkę

Ponad 250 osób wyruszyło we wtorek z Białegostoku w 28. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę koło Siemiatycz (Podlaskie). To największa w kraju pielgrzymka wiernych zdążających na uroczystości Przemienienia Pańskiego.

Organizatorem pielgrzymki jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Przemienienie Pańskie to najważniejsze w roku święto na Grabarce; jego główne obchody przypadają 19 sierpnia.

Pątnicy wyruszyli z Białegostoku po porannym nabożeństwie w cerkwi Proroka Eliasza. W tym roku mają do przejścia ok. 150 km, na Świętą Górę dotrą w niedzielę po południu - w przeddzień głównych uroczystości. Idą - przeważnie bocznymi drogami - trasą m.in. przez Michałowo, Łosinkę, Orlę, Boćki i Siemiatycze. W środę odwiedzą skit w Odrynkach k. Narwi - jedyną w kraju prawosławną pustelnię.

Pielgrzymów obowiązuje stosowne zachowanie i strój (zakryte ramiona i kolana); dziewczęta powinny nosić długie spódnice i chustki na głowie. Wiele osób niesie różnej wielkości krzyże, które we własnych intencjach zamierzają postawić na Świętej Górze.

Na Grabarkę zdążają też od wtorku pielgrzymi z Warszawy i Jabłecznej (Lubelskie), gdzie jest inne prawosławne sanktuarium. W poniedziałek wyruszyła na Grabarkę grupa wiernych z Sokółki.

Święta Góra Grabarka k. Siemiatycz, z małą cerkwią i założonym w 1947 roku żeńskim klasztorem, to najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.

Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich obecnie tysiące, niektóre źródła mówią o 10 tys. takich krzyży.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego. Rokrocznie 2-dniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego gromadzą na Grabarce tysiące wiernych.

Hierarchowie polskiej Cerkwi oceniają, że w całym kraju jest ok. 550-600 tysięcy osób wyznania prawosławnego. Najwięcej ich mieszka w województwie podlaskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama