Śliwa od posła Godsona w Ogrodzie Reformacji

Poseł John Abraham Godson zasadził 27 października drzewko w powstającym przy parafii luterańskiej w Szczyrku Salmopolu Ogrodzie Reformacji. Obok śliwy węgierki czarnej od byłego pastora Kościoła Bożego w Chrystusie w ogrodzie pojawiła się dziś także śliwa renkloda biała od chóru parafii ewangelickiej z Białej oraz czerwony buk od młodzieży z Liceum w Buczkowicach.

Jak podkreśla inicjator projektu ks. Jan Byrt, poseł Godson „obiecał, że przyjedzie z rodziną w zimie do naszej parafii ewangelickiej. Cieszymy się, że ogród rośnie i że projekt 5000 drzew na 500 lecie Reformacji tak cudownie się rozwija, że sadzą w nim protestanci jak i katolicy” – podkreśla duchowny.

Posłowi przy w sadzeniu pomagał przewodniczący Rady Miasta Szczyrk Antoni Byrdy.

Idea Ogrodu Reformacji powstała 3 lata temu. Pomysł ks. Byrta to z jednej strony próba przeciwdziałania usychaniu lasów w Beskidach, z drugiej pragnienie upamiętnienia trwającej w Kościele ewangelicko-augsburskim na całym świecie „Dekady Lutra”. W ramach przedsięwzięcia powstać ma przy jednym z beskidzkich szlaków oraz ewangelickiej parafii Ekumeniczny Ogród Reformacji.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Łukasz
  28.10.2013 07:21
  Wspaniała, arcykatolicka idea: świętować rozłam w Kościele. Proponuję jeszcze wystawić pomniki herezjarchom i posadzić wielki las na tysiąclecie Schizmy Wschodniej.
 • refleksja
  28.10.2013 07:42

  Warto jednak pamiętać:
  "Luter podzielał pogardę większości ówczesnych Niemców dla tej autochtonicznej ludności i nazywał ich w swoich Rozmowach przy stole (Tischreden) „najgorszym ze wszystkich narodów” (niem. die schlechteste aller Nationen)."
  "W 7-punktowym planie zawartym w traktacie O Żydach i ich kłamstwach (1543) wzywał do ich napiętnowania i dyskryminacji; proponował między innymi, aby palić żydowskie szkoły i synagogi, burzyć ich domy dla chwały Boga czy wprowadzić przymusową pracę dla Żydów."

  Może kiedyś PROTESTANCI przeproszą za Lutra?

 • Rohirrim
  28.10.2013 07:50
  Śliwki - robaczywki
 • Fryderyk
  28.10.2013 13:18
  Marcin Luter, kreujący się na człowieka oświeconego jednocześnie zażarcie krytykował Mikołaja Kopernika za jego heliocentryzm.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.