Skutki zakazu słowa "Allah"

W Malezji powróciła kwestia użycia w chrześcijańskiej literaturze słowa „Allah” na określenie Boga. Tamtejsze władze skonfiskowały czasowo 2 tys. egzemplarzy katolickiego tygodnika Herald przeznaczonych do dystrybucji w stanie Sabah.

Powołano się przy tym na wyrok sądu apelacyjnego, który zakazał stosowania tego słowa wyznawcom Chrystusa w publikacjach. Chodziło o sprawdzenie, czy katoliccy wydawcy nie naruszyli tego zakazu. Po inspekcji wydanie otrzymało od władz „zielone światło” na dystrybucję.

Polemiki wokół użycia słowa „Allah” ciągną się w Malezji od 2008 r. Po odwołaniu się przez stronę kościelną od pierwotnie ministerialnego zakazu do sądu, okazało się, że trybunał pierwszej instancji przychylił się do argumentacji katolików wskazujących, że inkryminowane słowo jest starsze niż islam i że nie mogą nań mieć monopolu muzułmanie. Decyzja obudziła radykalne nastroje wśród malezyjskich wyznawców Mahometa. Doszło do licznych incydentów antychrześcijańskich, w których obliczu rząd odwołał się do sądu wyższej instancji. Ten zmienił orzeczenie, zakazując Heraldowi używania słowa „Allah”. Dopuścił jednak jego użycie w malezyjskich tłumaczeniach Biblii, których nie uznano za publikacje w ścisłym sensie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.