Chwalcy ateizmu atakują jasełka

Tajne ramię Palikota chce odciągnąć Polaków od tradycji Bożego Narodzenia.

Fundacja „Wolność od religii” (znana z akcji bilbordowych, zachwalających ateizm), której szefowa Dorota Wójcik, tak się przypadkowo składa, jest związana z partią Palikota, za cel kolejnej chrystianofobicznej akcji obrała jasełka. „Organizowanie obowiązkowych jasełek w szkołach i przedszkolach w ramach zajęć innych niż religia jest krzywdzące dla mniejszości wyznaniowych” – napisali działacze fundacji. Dorota Wójcik powołuje się na „sygnał” od mamy ucznia jednej z lubelskich podstawówek, która, jako niewierząca, nie chciała, by jej syn uczestniczył w jasełkach. Na zebraniu ustalono podobno, że nie będzie jasełek, lecz inne przedstawienie, nawiązujące do świątecznych tradycji. Ponieważ matka nie chciała udziału dziecka i w tym przedstawieniu, więc uszanowano jej wolę. Próby odbywały się jednak w czasie lekcji, a dziecko się w tym czasie nudziło, więc w końcu matka zgodziła się na jego udział w przedstawieniu.

Fundacja zwietrzyła w tym „sygnale” dyskryminację, a tym samym okazję do zorganizowania protestu, i wysłała list do nowej minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Działacze fundacji domagają się w nim zaprzestania „dyskryminujących praktyk” wynikających z organizowania jasełek w przedszkolach w ramach podstawy programowej i w szkołach podczas lekcji obowiązkowych. Zdaniem propagatorów ateizmu, „organizowanie obowiązkowych jasełek (...) jest krzywdzące dla mniejszości wyznaniowych”.

Radio Tok FM, które nagłośniło tę sprawę, zapytało o komentarz lubelskiego kuratora oświaty Krzysztofa Babisza. Kurator przyznał, że rodzice nie zgłaszali żadnych problemów z jasełkami. Uznał też, że odbywające się w czasie lekcji próby do jasełek nie stanowią zagrożenia dla realizacji podstawy programowej, bo nauczyciele dysponują kilkoma dodatkowymi godzinami „w zapasie” na dany przedmiot do wykorzystania. Zauważył też, że warto dyskutować o tolerancji, „ale ta tolerancja musi być jednakowo rozumiana i przez większość, i przez mniejszość”. I dodał: „Ale pozostawmy w spokoju dzieci”.

Od redakcji GN:

Chyba akcja bilbordowa, reklamująca ateizm (z hasłami w rodzaju: „Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam”, „Ateiści są boscy”) nieszczególnie się udała, skoro jej autorzy podjęli się akcji tak desperackiej, jak atak na polskie tradycje bożonarodzeniowe. Zważywszy wyjątkowe przywiązanie Polaków (nawet niewierzących) do tych właśnie tradycji, trzeba przyznać, że tajna ekspozytura Palikota podjęła się nad wyraz ambitnego zadania. Ale to nie powód do podziwu. Raczej do modlitwy. A niewierzącym radzimy: uczcijcie tych desperatów minutą ciszy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • kochana
  13.12.2013 16:03
  Oj była dyskryminacja w szkołach i ludzie Palikota na pewno ją pamiętają.Za to że ktoś nie poszedł na pochód 1 Majowy było obniżenie oceny że sprawowania,a nawet groźba nie dopuszczenia do matury.Pamiętam jak wałkowaliśmy piosenkę że słowami"Ulianowsk,Ulianowsk tak miasto nazwano bo Lenin tutaj żył"Mieliśmy się jej nauczyć tak by o każdej porze dnia i nocy ją pamiętać.Pamiętam ją nadal jako horror.
 • ARW
  13.12.2013 21:53
  Oj chyba te akcje się udały i to bardzo skoro co chwila je opisujecie zamiast lekceważyć. Wciskanie do szkoły wszystkiego co religijne odbije się czkawką (już się odbija). Czas promowania religijnej magii zamiast nauki i pracy mija i dobrze o tym wiecie. Rozumiem że trudno się przyznać (nawet przed samym sobą) że zmarnowało się jedyne życie na złudę.
 • brunero
  16.12.2013 14:17
  Inteligentny człowiek się nie nudzi.
 • MacBlacker
  16.12.2013 18:32
  "„Organizowanie obowiązkowych jasełek w szkołach i przedszkolach w ramach zajęć innych niż religia jest krzywdzące dla mniejszości wyznaniowych” – napisali działacze fundacji. Dorota Wójcik " - mają rację - bezmózgi są w mniejszości, a ponieważ nic nie rozumieją nawet z tak prostego przedstawienia jak jasełka - to faktycznie mogą czuć się pokrzywdzeni - proponuję by członkowie Twojego Ruchu w ramach walki z pokrzywdzeniem zajęli się układaniem kamyczków w kupki - krzywdy sobie nie zrobią a zajęcie w sam raz dla nich
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.