Zginęli chroniąc innych

Napływają nowe świadectwa o bohaterskim zachowaniu wiernych, którzy bronili innych przed szaleńcem strzelającym w soborze w Jużnosachalinsku.

W tej miejscowości na rosyjskim Dalekim Wschodzie doszło w niedzielę do zbrodniczego zamachu na prawosławną katedrę pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Sprawcą zbrodni był Stiepan Komarow, l. 24 , były żołnierz piechoty morskiej, a ostatnio pracownik firmy ochroniarskiej. Komarow wpadł do świątyni i zaczął strzelać do znajdujących się tam ludzi oraz złamał krzyż nad wejściem do Bramy Królewskiej (Carskie Wrota) ikonostasu. Na miejscu zginęła zakonnica Ludmiła - Olga Priasznikowa, (l.60) i parafianin Władimir Zaporożec (l.35) .

Sześć osób – pięć kobiet i jeden mężczyzna – odniosły rany i trafiły do miejscowego szpitala. Ofiar mogło być więcej, ale mniszka, która siedziała w sklepie cerkiewnym, nie uciekła gdy rozległy się pierwsze strzały, ale zadzwoniła do dyżurnego straży, wzywając pomocy. Wtedy zabójca podszedł do niej i z bliska strzelił jej w pierś. Mężnie zachował się także Władimir Zaporożec, który – jak ustalono na podstawie zapisu wideo, gdy wtargnął tam morderca, znajdował się poza świątynią. Gdy rozległy się strzały wbiegł do środka, starając się przeszkodzić strzelającemu.

Pierwszy postrzał otrzymał w nogi, ale podniósł się i próbował własnym ciałem zasłonić innych. Wtedy otrzymał postrzał w pierś i głowę.  Sprawcę zbrodni zatrzymano i obecnie jest on przesłuchiwany a także przechodzi badania psychiatryczne. Świadkowie zeznawali, że w czasie strzelaniny krzyczał, że nienawidzi chrześcijaństwa i ludzi wierzących. Zanim zaczął strzelać do ludzi seriami z automatu roztrzaskał kilka ikon, umieszczonych w ikonostasie. Zbrodnia została popełniona w dniu, w którym rosyjskie prawosławie czci nowych męczenników, którzy ponieśli śmierć za wiarę.

Patriarcha Cyryl w modlitwie za poległych, prowadzonej w moskiewskim soborze katedralnym na Kremlu powiedział, że zastrzeleni zginęli jak „żołnierz na pierwszej linii frontu”, starając się nie dopuścić do profanacji świątyni.  Patriarcha zaznaczył, że wprawdzie nie znane są motywy zbrodni, być może jej sprawca jest osobą chorą psychicznie, ale nie można wykluczyć, że działał w atmosferze stworzonej przez media, atakujące religię i rosyjski Kościół prawosławny. „Zdecydował więc, że pora samemu zacząć oczyszczać drogę do lepszego jutra”, powiedział patriarcha.

 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Stanisław_Miłosz
  11.02.2014 22:29

  "być może jej sprawca jest osobą chorą psychicznie,
  ale nie można wykluczyć, że działał w atmosferze stworzonej przez media, atakujące religię i rosyjski Kościół prawosławny. „Zdecydował więc, że pora samemu zacząć oczyszczać drogę do lepszego jutra”, powiedział patriarcha."

   

  Co nam to przypomina? Mam na myśli nie tylko Ryszarda Cybę.

   

  Dlaczego wyluczające się "ale"? A jedno i drugie niemożliwe?. A jest przecież i trzecia opcja: że ktoś, jakiś "przyjaciel", lub zespół przyjaciół, dyskretnie "nad nim pracował", "podkręcał", by te dwie okoliczności wykorzystać? By doprowadzić ze stanu frustracji do stanu działania?

   

 • jo_tka
  17.02.2014 15:48
  Nie wiemy nic o sprawcy, wiemy jednak o ofierze. To był bezdomny, siedzący przed cerkwią. W przeszłości karany...

  Na jego pogrzeb i posiłek po pogrzebie zaproszono jego bezdomnych przyjaciół.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.