Ormianie wygnani ze swoich domów

Kolejne chrześcijańskie miasto w Syrii padło ofiarą rebeliantów.

Kesab był zamieszkiwany w większości przez ormiańskich chrześcijan. Do tej pory nie doświadczył działań wojennych. 21 marca o świcie do miasta wtargnęli islamiści powiązani z Al-Kaidą. Przybyli z terytorium Turcji i byli dobrze uzbrojeni. Sprofanowali kościoły, a Ormian wygnali z domów.

Trzysta chrześcijańskich rodzin znalazło schronienie w pobliskim mieście Latakia, w tamtejszej parafii ormiańskiej. Wygnanie połączyło Ormian różnych wyznań. 23 marca razem uczestniczyli w Eucharystii katolicy i wierni Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Z Aleppo przyjechało też trzech dodatkowych księży, by nieść pomoc wygnańcom.

Katolicki patriarcha ormiański Nerses Bedros XIX Tarmouni przypomina, że dla Ormian Kesab ma znaczenie symboliczne, a dla rebeliantów strategiczne. Było to jedyne ormiańskie miasto w regionie, które ocalało po tureckim ludobójstwie w 1915 r. Rebelianci natomiast, zdobywszy Kesab, znajdują się w pobliżu Latakii, będącej twierdzą alafitów, współwyznawców prezydenta Asada.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.