Canterbury: rozwija się nieformalny dialog

W Canterbury zakończyło się drugie spotkanie Grupy Konwersacyjnej z Mechelen.

Jest to nieformalna platforma dialogu między anglikańskimi i katolickimi teologami, niezależna od dialogu oficjalnego, ale ciesząca się poparciem zarówno Stolicy Apostolskiej, jak i prymasa Wspólnoty Anglikańskiej. Jest ona traktowana jako teologiczne zaplecze i laboratorium dla dialogu oficjalnego.

Pierwsze spotkanie grupy odbyło się przed rokiem w Chevetogne w Belgii i nawiązywało do podobnego, nieformalnego i prekursorskiego dialogu z anglikanami, który w 1920 r. zainicjował kard. Désiré Mercier, arcybiskup Mechelen-Brukseli. Tematem zakończonego wczoraj posiedzenia były różne aspekty teologii sakramentalnej i liturgiki. Mówiono między innymi o liturgii jako „niebezpiecznej pamięci”, „etyce liturgii” oraz duchowej odnowie obu Kościołów.

Każdy Kościół jest reprezentowany w Grupie Konwersacyjnej z Mechelen przez ośmiu teologów. W czasie czterodniowych obrad spotkali się oni między innymi ze zwierzchnikiem anglikanów abp. Justinem Welbym i z katolickim prymasem Anglii i Walii kard. Vincentem Nicholsem.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama