Relikwie św. Marii Magdaleny w Polsce

16 sierpnia do Polski zostaną przywiezione z monasteru na greckiej górze Athos relikwie św. Marii Magdaleny. Przez osiem dni delegacja mnichów z relikwiami odwiedzi miejsca ważne dla prawosławia w Polsce, w tym sanktuarium na Grabarce (Podlaskie).

Relikwie zostaną przywiezione do naszego kraju z inicjatywy hierarchów polskiej Cerkwi oraz Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego. Do udziału w uroczystościach zostali zaproszeni także wierni i dostojnicy katoliccy.

Jak podkreślają prawosławni duchowni, Maria Magdalena (w prawosławiu określana też jako "równa apostołom") jest świętą pierwszych wieków chrześcijaństwa, czasów niepodzielonego Kościoła. Była świadkiem męki Chrystusa i jego ukrzyżowania. "Modlitwa przy relikwiach to zbliżenie się do samego świętego, a przez to człowiek zbliża się jeszcze bardziej do Boga" - powiedział ks. dr Adam Misijuk z parafii prawosławnej św. Jana Klimaka w Warszawie.

Jak poinformowali przedstawiciele Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego, 16 sierpnia delegacja mnichów z relikwiami przyleci do Warszawy. Duża część harmonogramu ich pobytu w Polsce przypada na województwo podlaskie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. Tam relikwie odwiedzą m.in. Bielsk Podlaski, Kleszczele, Grabarkę, Hajnówkę i Białystok.

W sanktuarium na św. Górze Grabarce delegacja z relikwiami będzie przebywała 18-19 sierpnia, czyli w dniach Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszych w tym prawosławnym sanktuarium, gdy rokrocznie przyjeżdżają tam i przychodzą w pielgrzymkach tysiące wiernych.

W ostatnich dniach pobytu w Polsce, który potrwa do 23 sierpnia, delegacja odwiedzi też Wrocław i Łódź. Wszędzie odprawiane będą uroczyste liturgie, a wierni będą mogli modlić się przy relikwiach Marii Magdaleny.

"Nasza społeczność prawosławna potrzebuje kontaktu ze świętymi. Nie dla fanaberii, tylko dlatego, że odczuwa, iż te spotkania pomagają jej w pokonywaniu różnych trudności i dziękowaniu Bogu za to, co dobre" - uważa Jan Smyk, sekretarz zarządu głównego Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • _jasiek
    07.08.2014 10:57
    Jak to jest z tymi świętami Przemienienia Pańskiego u prawosławnych, bo Kościół Zachodni ustanowił je z okazji cudownego zwycięstwa nad Turkami pod Belgradem w 1456 a więc już po rozdziale (i tuż po upadku Konstantynopola)? Z jakiej okazji i kiedy zostało ono ustanowione?
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.