Ikona z Rosji non grata

Prawosławny metropolita Doniecka z podlegającego patriarchatowi moskiewskiemu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego nie przyjął ikony podarowanej przez rosyjski monaster.

Do donieckiego soboru katedralnego Przemienienia Pańskiego nie wpuszczono przywiezionej z Rosji kopii ikony Matki Bożej Tichwińskiej. Na jej przyjęcie nie wyraził zgody metropolita doniecki i mariupolski Hilarion z podlegającego patriarchatowi moskiewskiemu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Dostosował się w ten sposób do postanowień biskupów tego Kościoła, którzy w sierpniu wezwali do zaprzestania trwających tam separatystycznych walk.

Jak poinformowała jedna z organizatorek przewiezienia kopii ikony do Doniecka Maria Bawykina, zastępca dyrektora rosyjskiej dobroczynnej Fundacji Nowych Męczenników i Wyznawców Chrystusa, metropolita Hilarion zabronił podlegającym mu kapłanom wchodzić w jakiekolwiek relacje z separatystami, a tym bardziej udzielać im błogosławieństwa. Część wiernych próbowała bez powodzenia wnieść ikonę do soboru katedralnego. Przeniesiono ją pod budynek, w którym mieści się siedziba samozwańczych władz tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, gdzie została ona wystawiona na kilka godzin. 

Do Doniecka ikonę przekazał monaster Zaśnięcia Matki Bożej z Tichwiny niedaleko Petersburga, w którym znajduje się jej oryginał. Metropolita doniecki i mariupolski Hilarion postąpił zgodnie z sierpniowym postanowieniem Soboru Biskupów Prawosławnych Ukrainy podlegających patriarchatowi moskiewskiemu, który wezwał wszystkich bezprawnie walczących z bronią w ręku do złożenia broni i do pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.