Śledztwo ws. "Golgota Picnic" umorzone

Sąd w Warszawie odmówił postępowania w sprawie bluźnierczego spektaklu "Golgota Picnic", w którym atakuje się zarówno Jezusa, jak i chrześcijan.

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia podjął 28 października decyzję o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie projekcji "Golgota Picnic" w Teatrze Rozmaitości, w czerwcu br.

Przeciwko spektaklowi protestował Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą, dowodząc, że spektakl dopuszcza się "publicznego, wielokrotnego znieważania Jezusa Chrystusa". Padają w nim bowiem wielokrotnie słowa obrażające Chrystusa, parodiowana jest scena ukrzyżowana, a także atakowani są chrześcijanie. Aktorzy wypowiadali o Jezusie następujące słowa: „był k...ą diabła”, „mesjasz AIDS”, „skończył na krzyżu, na który zasłużył, bo każdy tyran zasługuje na karę”.

Odwołano się także do art.196 Kodeksu Karnego, który dotyczy obrażania uczuć religijnych, jak również art. 202 §1, mówiącego o narzucaniu odbioru treści pornograficznych. A to dlatego, że przez cały spektakl nagi artysta grał na pianinie, zaś na dużym ekranie wyświetlane były czynności seksualne w brutalnej oprawie krwi i przemocy.

Sąd uznał jednak, że "powyższy czyn nie zawiera czynu zabronionego. Co więcej, organizatorzy projekcji zwracali uwagę, iż spektakl jest rekomendowany dla widzów pełnoletnich". Potwierdził tym samym decyzję prokuratury. 23 lipca odmówiła ona jednak wszczęcia postępowania w sprawie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.