Protestanckie zakonnice bohaterkami roku

Szwedzkie mniszki nagrodzono za to, że przez 35 lat udzielały w swoim domu schronienia uchodźcom, którym odmówiono azylu.

Położony niedaleko Uppsali klasztor Alsike znalazł się na czołówkach szwedzkich gazet. To tam, w 1964 r., dwie Szwedki należące do ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwedzkiego, Marianne i Ella, postanowiły założyć wspólnotę żyjącą życiem zakonnym. Siostry od Ducha Świętego, bo takie imię wybrały, zamieszkały tuż obok kościoła, w budynku starej wiejskiej szkoły, który zaadaptowały na klasztor. Później dołączyła do nich trzecia Szwedka, Karin.

To właśnie ona, najmłodsza (56 lat), reprezentowała siostry w czasie gali, na której przyznano wyróżnienia dla „Szwedzkich bohaterów” – zwyczajnych ludzi, którzy dokonali czegoś niebywałego. Siostry nagrodzono w kategorii „Dokonanie życia”.  Od 1978 r. mniszki udzielają schronienia uchodźcom, którym odmówiono w Szwecji azylu: muzułmanom, chrześcijanom, niezależnie od wyznania.

– Pierwszą rodzinę przyjęłyśmy w sylwestra, 35 lat temu. Potem pojawiła się kolejna i tak się to potoczyło – powiedziała w jednym z wywiadów siostra Karin.

Siostra Karin odebrała statuetkę z rąk muzułmańskiej dziewczyny Malaki Abdo, która trafiła do sióstr, gdy miała 4 lata. Wyraźnie wzruszona powiedziała: – To dzięki Wam żyję. Dziękuję za to, co robicie!

Prowadzący galę konferansjer zapytał siostry, czy kiedykolwiek zostały wykorzystane przez ludzi, których przyjęły pod swój dach.

– Nie, nigdy – odpowiedziała bez wahania siostra.

– To może Bóg jednak istnieje? – zapytał konferansjer.

– Tak, jestem o tym przekonana. W przeciwnym razie nie stałabym tutaj – powiedziała uśmiechając się siostra Karin.

Dodała, że tymi, którzy powinni zostać nagrodzeni, są uchodźcy, którzy przez te wszystkie lata szukali schronienia w klasztorze. Ludzie, którym mimo traumatycznych doświadczeń, wspomnień związanych z wojną, śmiercią najbliższych, udało się przeżyć i odnaleźć w nowym państwie.

Poza statuetką siostry otrzymały też inną nagrodę. Jedna z sieci sklepów w Uppsali zaoferowała im, że przez pół roku mogą zupełnie za darmo robić u nich zakupy.

Nagroda dla sióstr ma też znaczenie symboliczne. Gdy siostry otworzyły drzwi swojego domu uchodźcom, policja dwukrotnie wtargnęła do klasztoru w poszukiwaniu imigrantów. Kilka osób zostało zabranych przez funkcjonariuszy. Obecnie działalność sióstr zyskała większą akceptację.

W Szwecji rośnie w siłę negatywnie nastawiona do imigrantów partia Szwedzkich Demokratów. We wrześniowych wyborach parlamentarnych zyskała ponad dwa razy więcej głosów niż 4 lata temu.

Zapytana o coraz chłodniejszy klimat wobec kwestii przyjmowania imigrantów, siostra Karin odpowiedziała: – Zazwyczaj wzdycham, gdy dowiaduję się, że kolejna rodzina szuka u nas schronienia. – Dom już jest przepełniony, ale gdy ludzie są zmuszeni do opuszczenia swojego kraju, bo grozi im śmierć, myślę sobie: kim ja jestem, żeby powiedzieć im „nie”?

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • zachwycona
  16.12.2014 17:30
  Coś wspaniałego a jednocześnie normalnego tzn. wydaje mi się, że właśnie kto jak kto ale zakony powinny tak pomagać zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Oby wszystkie zakony w każdym kraju wzięły z nich przykład.
 • gut
  16.12.2014 20:09
  Nawet pojęcia nie miałem, że w protestantyzmie są siostry zakonne. Niesssamowite. :)
 • Anna A. G.
  18.12.2014 00:11

  ,,Gdyby wszyscy ludzie dobrej woli"...
  to tytuł starego filmu o leku, który dotarł do chorego po wielu dramatyczny momentach dzięki ludziom dobrej woli i uratował mu życie.
  Oby wciąż powiększał się krąg ludzi dobrej woli - tego żczmy sobie wzajemnie przy wigilijnym stole.

 • nika
  18.12.2014 12:36
  Bogu dzięki, że pobudza ludzi do dobrego!! I ludziom, że dają się pobudzić :)
  A przy okazji - piszmy i mówmy jak najwięcej o tym, co dobrego dzieje się wokoło, bo jest tego mnóstwo. Wtedy i serce rośnie, i wielu ludzi można pociągnąć do podejmowania takich dobrych pomysłów. Niestety, media na ogół epatują nas głównie "dołującymi" tematami. A zło i tak jest wystarczająco hałaśliwe.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.