Kościoły pełne mimo lęku przed zamachami

Mimo obaw przed kolejnymi zamachami kościoły Nigerii były zatłoczone w czasie bożonarodzeniowych liturgii. By zapobiec atakom, w stanie Borno gdzie najbardziej aktywnie działają islamscy fundamentaliści z Boko Haram, aż do 28 grudnia zakazano wszelkiego ruchu samochodowego.

Z powodu otrzymywanych pogróżek biskup Maiduguri miał podczas wszystkich Mszy ochronę. Policja i wojsko chroniły także liczne miejsca kultu, gdzie sprawowano świąteczne liturgie. Dwa tysiące uchodźców, którzy na co dzień mieszkają w kościele w Yola na czas sprawowania bożonarodzeniowych liturgii opuściło świątynię, tak samo jak ma to miejsce w każdą niedzielę, by umożliwić sprawowanie nabożeństw. Stanowią oni niewielką część z ponad pół miliona Nigeryjczyków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów w wyniku działania islamskich fundamentalistów.

„Przyszyliśmy tu po przesłanie nadziei, które niesie nam nowo narodzony Chrystus” – mówił bp Stephen Dami Mamza podkreślając, że nie jest to w Nigerii łatwe. Przypomniał 200 uprowadzonych dziewcząt, które wciąż znajdują się w niewoli, chrześcijan mordowanych ponieważ nie chcieli wyrzec się swej wiary, puszczane z dymem kościoły i napady na chrześcijańskie wioski.

„Jesteśmy poranieni i przerażeni wiemy jednak, że Bóg o nas nie zapomina” – mówił nigeryjski biskup w czasie bożonarodzeniowej liturgii. Wspomniał też ponad 20 księży, którzy razem ze swymi wiernymi schronili się w sąsiednim Kamerunie licząc, że tam będą mogli żyć w spokoju i bezpiecznie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.