Za rok Taizé w Walencji

Przeor Taizé ogłosił gdzie odbędzie się 38. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę Ekumeniczną.

Znamy już nazwę kolejnego miasta, które będzie gościć młodych ludzi w czasie kolejnego, już 38. Europejskiego Spotkania Młodych. To hiszpańska Walencja! Gdy brat Alois w czasie wieczornej modlitwy ogłosił tę wiadomość, w halach rozległy się gromkie oklaski.

Przeor wspólnoty z Taizé skierował do młodych Hiszpanów kilka słów w ich ojczystym języku. Przypomniał, że są duchowymi dziećmi św. Teresy z Avila i św. Jana od Krzyża. Dodał, że ma nadzieję, iż uczestnicy kolejnego spotkania zainspirują się duchowością tych świętych.

31 grudnia uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych uczestniczyli w porannych modlitwach i spotkaniach w małych grupach. Wspólnie zastanawiali się, jak wprowadzać pokój. Co proponują bracia? W książeczce spotkania, która otrzymali uczestnicy znajduje się taka propozycja:

„Wyjdźmy naprzeciw osobom, które żyją tam, gdzie nie ma pokoju. Szczególnie otaczajmy opieką emigrantów. Rozpoznawajmy sytuacje, w których dochodzi do niesprawiedliwości, i wspierajmy tych, którzy są narażeni na krzywdę. Dostrzegajmy współczesne formy niewolnictwa. Wspólnie z innymi osobami módlmy się o pokój. Na przykład w niedzielę wieczorem trwajmy w ciszy przez pół godziny.”

Po południu odbyły się kolejne spotkania tematyczne. Aż 22 propozycje do wyboru. Spotkania z braćmi, rozważania prowadzone przez ks. Tomasa Halika, konferencja o czeskim reformatorze Janie Husie, a dla tych z żyłką do interesów spotkanie o tym jak być chrześcijaninem w świecie biznesu. Nie zabrakło też spotkań nt. poezji, sztuki, muzyki, twórczych inicjatyw pomagającym sprostać wyzwaniom ekologicznym naszych czasów oraz obowiązkowego zwiedzania Pragi.

Na 1 stycznia zaplanowano celebracje w goszczących parafiach, wspólną modlitwę, obiad u rodzin goszczących oraz spotkania w grupach narodowych. 2 stycznia, po porannej modlitwie, uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych opuszczą Pragę.  
 

 

«« | « | 1 | » | »»