Setna rocznica tragedii

W obecności dwóch katolikosów Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego: Garegina II i Arama I ogłoszono 29 stycznia w Erywaniu Wszechormiańską Deklarację z okazji setnej rocznicy ludobójstwa Ormian w Imperium Tureckim.

Zgodnie z Deklaracją będą się odtąd odbywały w kraju i w diasporze wszystkie uroczystości związane z tą rocznicą i wydarzeniem. Tekst dokumentu odczytał przed wiecznym ogniem w Kompleksie Memoriałowym Ofiar Zagłady "Cicernakaberd" prezydent Armenii Serż Sarkisjan.

Przed ogłoszeniem Deklaracji w stolicy obradowała państwowa komisja ds. koordynacji wydarzeń poświęconych setnej rocznicy tragedii. W przemówieniu do obecnych katolikos i patriarcha wszystkich Ormian Garegin II przypomniał, że w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa (obchodzonego 24 kwietnia) Kościół ormiański zaliczy w poczet świętych półtora miliona rodaków zamordowanych w latach zagłady w Imperium Osmańskim.

Nawiązując do stanowiska Turcji, która nadal odrzuca fakt ludobójstwa, zwierzchnik Kościoła zwrócił uwagę, że kraj ten nie tylko nie ubolewa z powodu tego, co się stało, ale zamierza obchodzić 24 kwietnia setną rocznicę bitwy na półwyspie Gallipoli.

Bitwę tę stoczyły od kwietnia 1915 do stycznia 1916 r. wojska Ententy: Wielkiej Brytanii i Francji, z udziałem żołnierzy z Australii i Nowej Zelandii, z armią turecką. Zakończyła się ona porażką państw Ententy, ale również Turcja nie wygrała jej w sposób przekonywający, a obie strony poniosły tam ogromne straty, sięgające łącznie prawie pół miliona ludzi. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan już wcześniej zaprosił na te uroczystości swego ormiańskiego kolegę, ale władze w Erywaniu odrzuciły to zaproszenie, nazywając je cynicznym.

- Jest całkowicie oczywiste, że Turcja stawia sobie za zadanie odciągnąć uwagę społeczności międzynarodowej od sprawy ludobójstwa i pomniejszyć znaczenie tej tragedii sprzed stulecia - oświadczył katolikos. Podkreślił, że kraj ten dążył do zniszczenia Ormian, ale "naród ormiański, przeżywszy ludobójstwo, był w stanie odżyć i odrodzić się".

Ludobójstwo dotyczy zagłady ok. półtora miliona Ormian w latach 1915-17 na terenie ówczesnego państwa tureckiego. Za datę jej rozpoczęcia przyjmuje się 24 kwietnia 1915 r., gdy na rozkaz władz tureckich zaczęto rozstrzeliwać pierwszych Ormian i wypędzać ich z ich domostw. W wyniku zarówno masowych zabójstw i gwałtów, jak i nieludzkich warunków, w jakich pędzono ludność ormiańską (m.in. przez półpustynne obszary Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu) zginęła zdecydowana większość licznej do tego czasu ludności ormiańskiej, która zamieszkiwała ówczesne Imperium Osmańskie.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Janusz
  01.02.2015 01:38
  Kwestię ludobójstwa Ormian dokładnie opisał p. Christopher Jon Bierknes w swojej książce pt.: "The Jewish Genocide of Armenian Christians" (Żydowskie Ludobójstwo Armeńskich Chrześcijan". Nie powinno się przemilczać faktu, że to było ludobójstwo żydowskie. Tylko prawda ich wyzwoli. Jeśli nikt nie będzie mówił im prawdy prosto w oczy, to kolejne ludobójstwa będą wciąż trwały, jak te sowieckie, hitlerowskie, irackie, czy ostatnio ludobójstwo w Gazie oraz na Ukrainie. Książka jest dosępna w PDF online.

  Redakcja Gościa powinna wpłynąć na władze kościelne, aby podczas mszy nie cenzurowano Pisma Świętego poprzez pomijanie cytatów z Ewangelii św. Jana, czy Objawienia - co by na to powiedział Chrystus? Albo Biblii, proroków Izajasza, czy Enocha. Większośc ludzi nie czyta Pisma ani Biblii, a od swych księży mają prawo wiedzieć, co im przekazał Bóg, nikt nie może Jego słów cenzurować.
 • Janusz
  01.02.2015 13:05
  macias

  Gdyby macias więcej czytał, a mniej pisał, toby dzień i noc modlił się teraz modlitwą Kościoła naszego Powszechnego:

  "Oremus et pro perfidis Judaeis: ut Deus et Dominus noster auferat velamen de cordibus eorum; ut et ipsi agnoscant Jesum Christum Dominum nostrum."

  Wiedziałby bowiem, że chowanie głowy w piasek oraz unikanie Prawdy prowadzi ludzkość do zguby pod przewodnictwem tych, o których jasno mówił Chrystus, co stoi w Nowym Testamencie czarno na białym - św. Jan 8:44
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.