Do serii ataków na Kościoły doszło w Wenezueli. W czterech miejscowościach: El Llano, La Parroquia, Milla i La Tecera obrzucono w nocy budynki świątyń koktajlami Mołotowa, a także wymalowano na ścianach graffiti.
Zawierały one sformułowania wrogie zaplanowanej wizycie nuncjusza apostolskiego abp. Aldo Giordano w miejscach, które 30 lat temu nawiedził Jan Paweł II.
Jak zeznał jeden z księży z parafii w El Llano, wcześnie rano pod budynkiem jego kościoła pojawiły się samochody policyjne, a funkcjonariusze próbowali ugasić rozprzestrzeniający się pożar. Wkrótce do akcji dołączyli księża i wspólnymi siłami ogień udało się opanować. Od sprawców podpaleń odcięli się m.in. przedstawiciele organizacji studenckich, podejrzewanych pierwotnie o zorganizowanie tej akcji.
Z kolei w Ciudad Guayana doszło do napadu na ośrodek duszpasterski przy kościele Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz znajdowało się ok. 50 osób, w tym miejscowy ordynariusz. Trzej uzbrojeni napastnicy wdarli się do środka budynku, rabując zebranym co cenniejsze rzeczy osobiste. Tylko w tej parafii był to już ósmy napad w tym miesiącu, co pokazuje dramatyczną skalę zjawiska.
„Siedzieliśmy spokojnie w środku. Jedna z obecnych tam pań wyszła na zewnątrz, by zatelefonować. Wtedy zastraszono ją bronią. Na początku stawiała opór, ale niewiele mogła zrobić. Kazali nam położyć się na podłogę i oddać wszystko co mamy” – relacjonował bp Mariano José Parra Sandoval, któremu zabrano m.in. laptop, pieniądze i komórkę.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.