Szwecja: Chrześcijanie prześladowani w obozie uchodźców

„Chrześcijanie czuli się zastraszeni i nie znaleźli nikogo, kto by im okazał pomoc, dlatego dobrowolnie opuścili obóz uchodźców” – powiedział Mikael Lonnegren, dyrektor Biura ds. Uchodźców w Kalmar.

„Zabronione jest noszenie krzyżyka na szyi. Zabrania się chrześcijanom wchodzenia do pomieszczeń przeznaczonych dla odmawiania tradycyjnej modlitwy muzułmańskiej Salat. Zabronione jest siadać we wspólnych pomieszczeniach, jeśli są zajęte przez muzułmanów” – to nie zbiór przepisów Państwa Islamskiego, lecz zakazy, jakie syryjscy muzułmanie przebywający w obozie uchodźców w szwedzkiej miejscowości Mönsterås nad Bałtykiem  wprowadzili wobec swoich chrześcijańskich towarzyszy niedoli.

Do tej maleńkiej rybackiej miejscowości tylko co dotarli pierwsi uchodźcy, a już zetknięto się z przypadkami nietolerancji ze strony muzułmanów. „Chrześcijanie czuli się zastraszeni i nie znaleźli nikogo, kto by im okazał pomoc, dlatego dobrowolnie opuścili obóz uchodźców” – powiedział Mikael Lonnegren, dyrektor Biura ds. Uchodźców w Kalmar.  Miejscowe władze uważają, że choć incydent sprowokowała niewielka grupa muzułmańskich emigrantów, to jednak są tym bardzo zaniepokojone, także dlatego, że nie mogą rozdzielać uchodźców według ich przynależności religijnej.

 

Od redakcji:

Segregacja uchodźców wg wyznania to tylko jedna z metod. Pytanie podstawowe brzmi: kto opiekował się tymi ludźmi? Dlaczego władze obozu /osoby odpowiedzialne za obóz nie zareagowały? Dlaczego ci ludzie nie znaleźli nikogo kto by im okazał pomoc? Jeśli to była mała grupa muzułmanów, dlaczego ich nie wyrzucono z obozu? Konsekwencje przemocy powinni ponosić ci, którzy jej dokonują, nie ci, którzy są jej ofiarami. 

Tu nie chodzi o bezradność, ale o brak myślenia i obojętność. Być może częściowo wynikający z zaskoczenia sytuacją. Dlatego warto o tym mówić. Po to, by kolejne przyjmujące uchodźców państwa miały świadomość, że takie zjawiska mogą się pojawić, i były na nie przygotowane.

Joanna M. Kociszewska

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama