Jan X: Świat pozostaje widzem tragedii w Aleppo

Świat pozostaje zwykłym widzem tragedii w Aleppo - powiedział we wtorek w Warszawie prawosławny patriarcha antiocheński Jan X, który przyjechał do Polski z kilkudniową wizytą z Syrii, gdzie od 2011 r. trwa wojna domowa.

Przed południem, podczas krótkiego nabożeństwa w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze, patriarcha powiedział, że przybywa zarówno z Cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła, jak i z Antiochii czasów obecnych.

"Nosimy na naszych sercach ranę Cerkwi Antiochii i rozdarcie krajów tej ziemi. Nosimy niepokoje bezdomnego, uprowadzonego, wyalienowanego człowieka i każdej sieroty. Nosimy ból miasta Aleppo, które wyczekuje już od przeszło trzech lat na uprowadzonych pasterzy i hierarchów Jana oraz Pawła. Podczas tych trzech lat świat pozostaje zwykłym widzem tej tragedii" - powiedział Jan X.

Biskupi Aleppo, Ioann Ibrahim z Syryjskiego Kościoła Prawosławnego (jakobickiego) i Boulos Yazigi z Greckiego Kościoła Prawosławnego, zostali uprowadzeni w kwietniu 2013 r. w pobliżu tego miasta w trakcie akcji humanitarnej, w drodze z opanowanych przez powstańców obszarów w pobliżu granicy z Turcją.

"Nosimy rozdarcie właśnie tamtego Bliskiego Wschodu. Nosimy w sobie doświadczenia i udręki Syrii, niepokoje Libanu, ale i każdego zakątka Bliskiego Wschodu oraz całego świata, który pozbawiony jest światła pokoju pełnego Jezusa Chrystusa" - dodał patriarcha.

Patriarchę antiocheńskiego przywitali duchowni oraz wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z metropolitą warszawskim i całej Polski abp. Sawą na czele. Jak powiedział abp Sawa, Jan X "przyjechał z udręczonej ziemi syryjskiej, by wspólnie z nami świadczyć o jedności naszych Cerkwi i modlić się o upragniony dar pokoju na biblijnej ziemi syryjskiej i całym Wschodzie".

Głowa prawosławnego patriarchatu Antiochii i całego Wschodu jest nad Wisłą po raz pierwszy. Jego wizyta potrwa sześć dni. We wtorek odbierze doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W czwartek i piątek będzie przewodniczyć cerkiewnym obchodom Święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce.

Jan X (wł. Juhanna Jazdżidżi) urodził się w 1955 roku w Latakii, na północy Syrii. Synod patriarchatu Antiochii i całego Wschodu wybrał go na swego zwierzchnika w grudniu 2012 roku.

Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje terytoria Libanu i Syrii. Główną świątynią jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w Damaszku, siedzibą patriarchy jest również monastyr Balamand w Libanie.

Do patriarchatu antiocheńskiego należy ok. 12 mln wiernych na całym świecie.

Większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka w Libanie i Syrii. W Libanie stanowią ok. 10 proc. ludności, w Syrii - przed wojną - szacowano ich liczbę na 14 proc. obywateli.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama