W duchu pokuty

Skandynawscy biskupi przed wizytą Papieża.

 500-lecie reformacji to nie okazja do świętowania. Trzeba ją wspominać w duchu pokuty – piszą katoliccy biskupi krajów skandynawskich w wydanym dziś liście pasterskim przed wizytą Papieża w Szwecji. Franciszek przyjedzie do Lund i Malmö 31 października, aby wziąć udział w ekumenicznych uroczystościach inicjujących protestancki jubileusz. 

Uzasadniając potrzebę zachowania pokutnej postawy podczas tego wydarzenia skandynawscy biskupi przypominają, że „reformacja doprowadziła do podziału. Chrześcijaństwo na tym ucierpiało i nadal cierpi z tego powodu. Na skutek tego podziału Kościół katolicki przez wiele wieków nie mógł prowadzić działalności w krajach nordyckich”.

Skandynawski episkopat wskazuje, że celem ekumenicznych dążeń powinna być pełna jedność w Chrystusie. Przyznaje, że trwający od ponad półwiecza dialog wydał już swoje owoce choćby w postaci wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu. Również przemiany, jakie nastąpiły w Kościele katolickim po Soborze, sprawiły, że wiele różnic zostało wyeliminowanych. Nadal jednak istnieją poważne rozbieżności w takich kwestiach, jak sakramentalność Kościoła, Następca Piotra, Maryja czy święci. Biskupi podkreślają, że nie są to przeszkody, których nie da się przezwyciężyć. Wyrażają jednak ubolewanie, że między katolikami i protestantami wyrastają nowe podziały spowodowane przez rozbieżności w kwestiach etycznych i moralnych, co dodatkowo komplikuje dialog ekumeniczny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM

 • Gość
  16.10.2016 16:50
  cyt (Wyrażają jednak ubolewanie, że między katolikami i protestantami wyrastają nowe podziały spowodowane przez rozbieżności w kwestiach etycznych i moralnych, co dodatkowo komplikuje dialog ekumeniczny.) - Franciszek da im wskazówki że już niedługo i te rozbieżności zostaną usunięte . papież w uroczystościach jubileuszu protestanckiego - głupota ludzka nie ma granic .pozdrawiam .
 • Ajja
  17.10.2016 12:50
  "Również przemiany, jakie nastąpiły w Kościele katolickim po Soborze, sprawiły, że wiele różnic zostało wyeliminowanych" - czyli zmieniono nauczanie, by przypodobać się protestantom. Dziękuję, poklęczę. A co ze swojej strony zrobili protestanci, by zbliżyć się do Kościoła?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.