Papież podarował patriarsze Cyrylowi relikwie św. Franciszka

Papież Franciszek podarował z okazji 70. urodzin patriarsze moskiewskiemu i całej Rusi Cyrylowi relikwie świętego Franciszka - poinformowała we wtorek rosyjska agencja Interfax.

"Kolejny raz wyrażając wdzięczność za podarowane mi relikwie św. Serafina z Sarowa, z radością przekazuję relikwie św. Franciszka z Asyżu, mojego patrona" - napisał Franciszek. Treść depeszy przekazała we wtorek służba prasowa Cyryla.

Papież wyraził przekonanie, że św. Franciszek jest jednym ze świętych najbliższych Serafinowi z Sarowa, rosyjskiemu mistykowi i ascecie. Podziękował także Cyrylowi za osobisty wkład na rzecz zbliżenia obu Kościołów.

Serafin z Sarowa to ostatni święty rosyjskiego Kościoła prawosławnego kanonizowany przed rewolucją 1917 roku.

Relikwie św. Serafina przekazał papieżowi w imieniu patriarchy we wrześniu w Watykanie metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący w Cerkwi Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

W lutym tego roku patriarchat moskiewski poinformował, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna oczekuje rozwoju obopólnego pielgrzymowania i wymiany relikwii z Kościołem Rzymskokatolickim. Nie wykluczono, że do takiej wymiany może dojść już w tym roku.

12 lutego na lotnisku w Hawanie na Kubie doszło do pierwszego historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Obaj w podpisanej deklaracji wyrazili pragnienie jedności.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama