Rosyjsko-włoska grupa współpracy ekumenicznej

Metropolita Hilarion Ałfiejew podkreślił wpólnotę celów działalności rosyjskiego prawosławia i Kościoła katolickiego we Włoszech.

Pierwsze posiedzenie wspólnej grupy roboczej przedstawicieli Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Kościoła katolickiego we Włoszech odbyło się w moskiewskim hotelu „Daniłowskaja”, należącym do patriarchatu. Przeprowadzono je w ramach rosyjsko-włoskiego forum dialogu na temat kultury i sztuki jako czynników umacniających zgodę i wzajemne zrozumienie między narodami.

Patriarchat Moskiewski reprezentował przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych  metropolita Hilarion Ałfiejew z liczną grupą swoich najbliższych współpracowników. Towarzyszyli im rosyjscy działacze kultury. Z Włoch do Moskwy przybyli przedstawiciele Episkopatu włoskiego: bp Frozinone-Weroli-Ferentino,  przewodniczący Komisji ds. Ewangelizacji i Współpracy Międzykościelnej monsignor Ambroggio Spreafico, profesorzy uniewersytetów i pracownicy mediów katolickich we Włoszech oraz Ambasady Włoskiej w Rosji.

Rozpoczynający posiedzenie metropolita Hilarion Ałfiejew podkreślił wpólnotę celów działalności rosyjskiego prawosławia i Kościoła katolickiego we Włoszech takich jak umacnianie struktury społecznej, oświaty, działalności dobroczynnej. Dodał, że rozwój kultury włoskiej i rosyjskiej w łonie  tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej przyczynił się do zbliżenia między narodami Włoch i Rosji i spowodował wzajemne zainteresowanie. Ze słowami pozdrowień dla uczestników posiedzenia wystąpił bp Frozinone- Weroli-Ferentino i monsignor Ambroggio Spreafico. W wykładach prezentowanych na posiedzeniu podkreślano przenikanie się i wzajemną inspirację kultur Rosji i Włoch. Uczestnicy posiedzenia postanowili, żeby spotkania rosyjsko-włoskiej grupy roboczej odbywały się regularnie.       

«« | « | 1 | » | »»