Erytrea: co się dzieje z patriarchą?

Organizacja broniąca swobód religijnych Christian Solidarity Worldwide (CSW) alarmuje w sprawie losu prawowitego patriarchy Erytrejskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Od 10 lat władze Erytrei przetrzymują Abunę Antoniosa w areszcie domowym, bez możliwości kontaktu z otoczeniem. 

Ostatni raz widziano go 16 lipca, kiedy to prawdopodobnie pod międzynarodowym naciskiem służba bezpieczeństwa pozwoliła mu się pokazać na chwilę w katedrze w Asmarze. Choć zaczęto wówczas spekulować o możliwości uwolnienia hierarchy, władze nie tylko odwiozły go ponownie do aresztu domowego, ale wkrótce zmieniły jego miejsce uwięzienia na lepiej strzeżone.

Abuna Antonios został w styczniu 2007 r. siłą zdjęty ze stanowiska patriarchy przez erytrejskie władze, zatrzymany w areszcie domowym i zastąpiony wygodniejszym dla reżimu duchownym. Ostatnie pojawienie się patriarchy było prawdopodobnie polityczną grą, obliczoną także na wywołanie jakiegoś efektu wśród wiernych podzielonego Erytrejskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Christian Solidarity Worldwide apeluje o modlitwę w intencji 90-letniego patriarchy oraz wzywa wspólnotę międzynarodową do działań na rzecz uwolnienia sędziwego hierarchy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.