Łódź: Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Nabożeństwem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Łodzi rozpoczął się w niedzielę Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. "Jezus jest w jedności, nie w podziałach" - mówił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan biorą udział wszystkie Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej działające w regionie łódzkim. Codziennie - do 25 stycznia - w innej świątyni chrześcijanie różnych wyznań będą mogli uczestniczyć w mszach, nauczaniach i wspólnej modlitwie. Cykl nabożeństw ekumenicznych w Łodzi zainaugurowano w niedzielę w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza.

"Zbieramy się na modlitwę ekumeniczną i chwała Bogu, że możemy się razem modlić, że możemy wiele rzeczy wspólnie przeżyć, że możemy odkrywać naszą wierność we chrzcie" - podkreślił podczas wygłoszonej homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Wskazywał, że przez wiele wieków "broniliśmy swojej własnej tożsamości do granic karykatury".

"Najlepiej nic nie robić, jeśli byśmy mieli coś robić wspólnie. Jeszcze dziś tak jest. Właśnie się przelewa przez Polskę wielka dyskusja nad wieloma narzędziami ewangelizacji, które są używane przez różne Kościoły. Kościół katolicki z wielkim powodzeniem używa narzędzia, które powstało w Kościele anglikańskim i nazywa się Kurs Alpha. Dla wielu nie do przyjęcia, bo powstało w Kościele anglikańskim" - tłumaczył arcybiskup.

W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się pod hasłem "Prawica Twoja wsławiła się mocą" (2 Księga Mojżeszowa 15,6). Nawiązując do niego abp Ryś mówił, by Duch Święty był błogosławiony za moc, "która niszczy każdą karykaturę Boga, jaką chrześcijanie potrafili stworzyć".

"Jezus jest w najsłabszych, Jezus jest w obcych, Jezus jest w jedności, nie w podziałach. Jezus jest Bogiem wiernym, jest miłosierny, jest przebaczeniem, jest współczuciem, nie jest okrucieństwem. Wtedy wszystko wraca na swoje miejsce. Kaplica Boga, Duch Święty okazuje się mocny. Duch suwerenny w Kościele, który nas uruchamia, byśmy kręcili się wreszcie wokół Jezusa, a nie wokół siebie. O to właśnie módlmy się, nie tylko w tym tygodniu, tylko ciągle - byśmy doświadczali mocnego ramienia Boga, Ducha Świętego, który sprawia, że chcemy całą swoją uwagę skupić na Jezusie" - zaznaczył metropolita.

Słowo metropolity łódzkiego do odsłuchania:

Archidiecezja Łódzka Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (Łódź 2018)- słowo abp. Rysia

Kolejne nabożeństwa w ramach tegorocznego tygodnia ekumenicznego w Łodzi odbędą się m.in. w Kościele Polskokatolickim, Starokatolickim Mariawitów, Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Metodystycznym, Rzymskokatolickim, Ewangelicko-Reformowanym. W najbliższą środę z okazji Dnia Judaizmu zaplanowano natomiast modlitewne spotkanie na placu po dawnej Wielkiej Synagodze w Łodzi u zbiegu ulic Kościuszki i Zielonej.

Mający ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw - wbrew swej nazwie - trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama