Ekumeniczny protest przeciw genderowej konwencji antyprzemocowej

"Nie" dla przemocy domowej, ale też "nie" dla konwencji stambulskiej.

Ekumeniczny protest przeciw planom ratyfikacji tzw. konwencji antyprzemocowej odczytano wczoraj w niemal wszystkich kościołach chrześcijańskich na Słowacji. Liderzy religijni wyrazili sprzeciw zarówno wobec przemocy domowej, jak i prób jej zwalczania przy użyciu złych narzędzi, takich jak wspomniana konwencja.

Jako chrześcijanie wierzymy, że Bóg stworzył wszystkich ludzi jako równych co do godności. Każdy mężczyzna i każda kobieta są unikatowi. (...) Przemoc nigdy nie jest dobrym sposobem rozwiązywania problemów - podkreślają sygnatariusze dokumentu.

- Konwencja stambulska widzi korzenie przemocy domowej w "rolach" mężczyzn i kobiet, które nazywa stereotypowymi i wzywa do podejścia do tego problemu poprzez rezygnację ze specyficznych cech biologicznych ludzkiej natury mężczyzny i kobiety na rzecz tzw. równości genderowej. Konwencja przewiduje zrewidowanie tych godnych potępienia "stereotypowych ról" i wprowadzenie "niestereotypowych ról genderowych" poprzez niejasno zdefiniowaną grupę ekspertów, stojąca powyżej parlamentów narodowych - alarmują zwierzchnicy słowackich wspólnot chrześcijańskich. - Nie mamy zaufania, że stanowiska eksperckie będa prawdziwe i pomogą efektywnie zapobiegać przemocy domowej. Obawiamy się raczej szerzenia programu genderowego i antyrodzinnego - podkreślają.

Wzywają obywateli i władze swego kraju do efektywnego zwalczania przemocy domowej oraz wycofania podpisu, złożonego w imieniu Słowacji pod konwencją stambulską. (Dokument ten został przez ten kraj podpisany, ale nie ratyfikowany. Są jednak plany doprowadzenia do ratyfikacji.)

- Zróbmy co w naszej mocy, by chronić wszystkich ludzi przed przemocą, a także promujmy zdrowe małżeństwa i rodziny - podkreślają przedstawiciele wyznań chrześcijańskich.

Konwencja stambulska jest w Polsce obowiązującym prawem. Ratyfikował ją w 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski. - W resorcie rodziny i pracy trwają prace nad ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, natomiast nie ma prac nad wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej - powiedziała 15 lutego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wielokrotnie informowaliśmy o problemach, związanych z konwencją stambulską. Oto linki do niektórych tekstów:

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...
 • TomaszL
  26.02.2018 09:18
  "Konwencja stambulska jest w Polsce obowiązującym prawem. " Dla przypomnienia Polska jest krajem, w którym zdecydowana większość mieszkańców jest ochrzczona, a wielu co niedzile chodzi do kościołów.
  Ale jakiegoś wielkiego protestu przed rektyfikacją tej konwencji nie było, w efekcie milczącej aprobaty większości katolików została podpisana.
 • TNN
  26.02.2018 12:32
  TomaszL - nieprawda, były protesty wielu organizacji, ale Komorowski je zlekceważył, nawet sprawdzenie konstytucyjności. Jeśli PiS nie wypowie jej przed najblizszymi wyborami to straci nieco głosów - mój i mojej rodziny na pewno
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.