Rumunia: powstaje "katedra odkupienia narodu"

W Bukareszcie powstaje największa świątynia prawosławna na świecie. Najprawdopodobniej będzie nościć imię: „Katedry odkupienia narodu”.

Prace rozpoczęły się w 2011 r. Konsekracja świątyni planowana jest na 30. listopada tego roku. Uczestniczyć ma w niej Patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I. 

Cerkiew powstaje tradycyjnie na planie krzyża greckiego. Będzie miała 120 metrów długości i tyleż samo wysokości. Zajmuje powierzchnię 7200 m2 i ma 600 okien witrażowych. Na wieżach zamontowane będzie sześć dzwonów, z których największy waży 25 t. Świątynia pomieścić może 5 tys. wiernych, choć cały kompleks będzie mógł przyjąć do 125 tys. osób. Poza kościołem przewidziano bowiem także szpital, miejsca dla pielgrzymów, kurię patriarchalną i hotel.

Budowla, której przewidziany koszt wynosi 400 milionów euro, jest także przygotowana na przetrwanie trzęsień ziemi, do 8 stopni w skali Richtera. Aby prace zostały zakończone w terminie na placu budowy zatrudnionych jest 600 murarzy i techników. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.