Oficjalne sprawozdanie Zarządu Śląskiego PRE

W imieniu Zarządu Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, jego przewodniczący, Ks Jan Gross przedstawił oficjalne sprawozdanie z przebiegu Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w 2006 roku na Śląsku i w Zagłębiu. Oto jego treść.

W środę, dnia 25 stycznia odbyło się centralne nabożeństwo Archidiecezji Katowickiej w bazylice przy klasztorze Ojców Franciszkanów w Katowicach – Panewnikach przed słynną szopką franciszkańską. Na wstępie proboszcz miejscowej parafii franciszkańskiej o. Alan Rusek OFM powitał wszystkich serdecznie. Nabożeństwu Słowa przewodniczył ks. biskup Gerard Bernacki. Ponieważ nie było przedstawiciela Kościoła Prawosławnego, dlatego miejscowy diakon franciszkański odśpiewał Ewangelię tego dnia. Kazanie wygłosił ks. biskup Tadeusz Szurman, a pozdrowienie w imieniu Śląskiego Oddziału PRE przekazał jego przewodniczący ks. prezes Jan Gross z Cieszyna.
W czasie nabożeństwa śpiewał miejscowy chór, a zgromadzeniu, tak jak jest to w tradycji franciszkańskiej w obecnej porze roku kościelnego, śpiewali polskie kolędy. Przedstawiciele poszczególnych Kościołów zmawiali modlitwy:
- Kościół Rzymsko – Katolicki: ks. prof. dr hab. Jan Górski,
- Kościół Ewangelicko – Augsburski: ks. prezes Jan Gross,
- Kościół Ewangelicko – Metodystyczny: ks. pastor Andrzej Malicki,
- Kościół Chrześcijan Baptystów: ks. prezbiter Jerzy Rogaczewski,
- Kościół Polskokatolicki: ks. Adam Stelmach,
- Kościół Starokatolicki Mariawitów: ks. Tadeusz Ratajczyk,
- Kościół Zborów Chrystusowych: ks. prezbiter Henryk Rother – Sacewicz.
Po nabożeństwie w refektarzu klasztornym wraz z zakonnikami, goście ekumeniczni spożyli kolację, w czasie, której w imieniu Arcybiskupa Metropolity podziękował wszystkim ks. prof. dr hab. Jan Górski, diecezjalny referent ekumeniczny.

Już po oktawie odbyły się jeszcze nabożeństwa ekumeniczne:

W czwartek, dnia 26 stycznia w kościele ewangelicko – augsburskim w Goleszowie, gdzie nabożeństwu przewodniczyli obydwaj miejscowi proboszczowie ewangeliccy: ks. radca Roman Dorda i ks. dr Piotr Sitek. Czytanie Słowa Bożego prowadzili: diakon Karina Chwastek i ks. Z. Siemianowski (rzym.-kat). Kazanie wygłosił ks. dziekan Adam Drożdż z Goleszowa, a pozdrowienie przekazał ks. prezes Jan Gross. W czasie nabożeństwa śpiewały chory: ewangelicki i katolicki „Gloria”.

W sobotę, dnia 28 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele rzymsko-katolickim św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach zorganizowane przez młodego wikariusza ks. Adama Palona, szczerego ekumenistę jeszcze z czasów seminaryjnych. Parafia ta liczy 22000 wiernych. Kazanie wygłosił przewodniczący Śląskiego Oddziału PRE ks. Jan Gross z Cieszyna. W nabożeństwie wziął także udział chór ewangelicki „Laudate” z Bładnic na Śląsku Cieszyńskim.

Na całym Śląsku odbyło się jeszcze więcej wspólnych nabożeństw, zazwyczaj bilateralnych, bez udziału Zarządu Śląskiego Oddziału PRE, których w ramach krótkiej skrótowej notatki niesposób nawet wymienić. Tylko kilka z nich:

- Na Górnym Śląsku były także nabożeństwa ekumeniczne: w Golasowicach w kościele ewangelickim p.w. św. Wawrzyńca po raz pierwszy w historii (udział wzięło ponad 500 wiernych obydwu Kościołów), w Żorach w ewangelickim kościele p.w. Zbawiciela, w Tychach w sobotę, dnia 28 stycznia w kościele katolickim św. Krzyża kazanie wygłosił ks. proboszcz Kornel Undas z parafii ewangelickiej.

- w Cieszynie w kościele katolickim Marii Magdaleny, gdzie kazanie wygłosił ks. biskup Władysław Volny z Czeskiego Cieszyna, udział wziął także ks. radca Janusz Sikora proboszcz ewangelicki z Cieszyna, oraz ewangelicki chór parafialny kościoła Jezusowego pod dyr. Joanny Sikora

- Na Opolszczyźnie: w katedrze opolskiej kazanie wygłosił ks. radca Marian Niemiec, a w kaplicy ewangelickiej ks. arcybiskup prof. dr hab. Alfons Nossol. W Opolu w kościele O.O. Franciszkanów w czasie koncertu śpiewał ewangelicki chór z Goleszowa pod dyr. Anny Stanieczek. Nabożeństwa były także w Kluczborku, Pokoju, Lasowicach i wielu innych miejscowościach.

Po każdym nabożeństwie na plebaniach odbyły się zwyczajem starochrześcijańskim wspólne „agapy”, podczas których zebrani mogli prowadzić braterskie rozmowy.

Bogu i ludziom, którym sprawa jedności chrześcijan leży na sercu, należą się serdeczne dzięki! Dzięki także za gorliwość wielu, za wielki wysiłek w przygotowanie nabożeństw i wszędzie za wielką gościnność. Serdeczne Bóg zapłać!

«« | « | 1 | 2 | » | »»