Program wizyty Benedykta XVI w Turcji

Stolica Apostolska ogłosiła szczegółowy program wizyty Benedykta XVI w Turcji. Papież odwiedzi ten kraj w dniach 28 listopada – 1 grudnia.

We wtorek, 28 listopada o godzinie 9 papież wyleci z Rzymu do Ankary. Przylot na lotnisko Esemboğa przewidziany jest o godzinie 13. Następnie przewidziane jest wizyta w mauzoleum Atatürka, po czym ceremonia powitalna oraz kurtuazyjna wizyta u prezydenta Turcji. Następnie przewidziano spotkania z wicepremierem (premiera nie będzie w tym czasie w kraju), z dyrektorem urzędu ds. wyznań oraz na koniec z korpusem dyplomatycznym. Program przewiduje, że podczas dwóch ostatnich spotkań Benedykt XVI wygłosi przemówienia.

W środę 29 listopada w Efezie Ojciec Święty będzie sprawował Eucharystię. Następnie uda się do Stambułu (Konstantynopola), gdzie pomodli się w patriarchalnym kościele świętego Jerzego po czym spotka się prywatnie z Patriarchą Bartłomiejem I.

W kolejnym dniu swojej wizyty papież będzie uczestniczył w Boskiej Liturgii (prawosławnej Eucharystii) w patriarchalnym Kościele świętego Jerzego. Benedykt XVI wygłosi przemówienie oraz ogłoszona zostanie wspólna deklaracja zwierzchników obu Kościołów. Następnie przewidziana jest wizyta Ojca świętego w Hagia Sophia, największym i najpiękniejszym kościele Konstantynopola, zamienionym po zdobyciu miasta przez Turków w XV wieku w meczet (obecnie muzeum). Później papież uda się z wizytą do Katedry Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, gdzie spotka się z patriarchą Mesrobem II i również wygłosi przemówienie. W dalszej części wizyty przewidziane są spotkania z metropolitą przedchalcedońskiego Kościoła syryjskiego i głównym rabinem Turcji. Wieczorem papież spotka się na kolacji z członkami katolickiej Konferencji Episkopatu

W ostatnim dniu wizyty, w piątek, przewidziano Mszę w katolickiej katedrze p.w. Ducha Świętego. Po niej papież uda się na lotnisko gdzie nastąpi ceremonia pożegnania i o 13.15 odlot. Na rzymskie lotnisko Ciampino papież dotrze około godziny 14.45.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama