- Tylko wspólne słuchanie Słowa Bożego może nas doprowadzić do upragnionej jedności - powiedział w homilii ks. prof. Henryk Seweryniak. Teolog przewodniczył 21 stycznia Mszy św. intencji jedności chrześcijan w płockim kościele św. Jana Chrzciciela. Eucharystię sprawowano w ramach trwającego Tygodnia Powszechnych Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W kazaniu ks. Seweryniak przypomniał inicjatywę dwóch księży anglikańskich z 1908 r., którzy postanowili modlić się o jedność Kościoła rzymskiego i anglikańskiego. Właśnie Spencerowi Jonesowi i Paulowi Wattsonowi zawdzięczamy Tydzień Ekumeniczny. "Paul Wattson po kilku latach przeszedł do Kościoła katolickiego i tu jako kapłan zabiegał o jedność, a Spencer Jones czynił to w Kościele anglikańskim" - powiedział ks. Seweryniak.
Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego szczególną uwagę zwrócił na skutki duchowe działalności ekumenicznej. Według niego, najważniejszym z nich jest to, że wyznawcy poszczególnych wyznań chrześcijańskich w Polsce nie traktują siebie jak wrogów. Ks. Seweryniak wśród wymiernych owoców ekumenizmu wymienił również chrzest wspólnie uznawany przez katolików, mariawitów, prawosławnych, ewangelików, metodystów oraz baptystów. Milowym krokiem na drodze do zjednoczenia jest też - zdaniem księdza profesora - wspólna deklaracja dotycząca nauki o usprawiedliwieniu. Podpisana ona została 31 października 1999 roku w Augsburgu przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Luterańskiego.
Ks. Henryk Seweryniak wezwał do dalszej modlitwy w intencji wzajemnego porozumienia. Podkreślił również, że tylko "wspólne słuchanie Słowa Bożego może nas doprowadzić do upragnionej jedności".
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.