Modlitwy o jedność chrześcijan w diecezji drohiczyńskiej

Przez cały tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościołach diecezji drohiczyńskiej, cerkwiach prawosławnych i kościołach protestanckich, mają miejsce Eucharystie oraz uroczyste Nieszpory, w których biorą udział duchowni tych wyznań, zapraszani wzajemnie do głoszenia Słowa Bożego.

Z okazji Tygodnia odbywały się także w ośrodkach kultury na terenie województwa podlaskiego wspólne koncerty kolęd i misteria świąteczne w wykonaniu zespołów katolickich i prawosławnych oraz spotkania opłatkowe, gdzie dzielono się także prawosławną prosforą.

Teren diecezji drohiczyńskiej zamieszkuje największa liczba wyznawców Prawosławia Polsce. Wyznawcy tego wyznania stanowią ponad 1/4 wszystkich jej mieszkańców, a w dekanatach hajnowskim, bielskim i siemiatyckim na terenie jednaj parafii katolickiej znajduje się nawet 7 parafii prawosławnych, a na 14 tysięcy mieszkańców jest tylko 800 katolików, np. w Narewi.
Problemem, który trzeba też przezwyciężać w dążeniu do jedności, jest głębokie poczucie odrębności narodowej wyznawców prawosławia, przyznających się do mniejszości białoruskiej.

Na zakończenie dni modlitw o jedność chrześcijan kapelan sanktuarium na Świętej Górze Grabarce ks. protojerej Jerzy Krysiak weźmie udział w uroczystych Nieszporach w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, we środę, 24 stycznia. Wygłosi on okolicznościowe przesłanie do profesorów i alumnów.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...