Sybin: Zakończenie części roboczej

Ostatni roboczy dzień III Europejskiego Zgromadzenia Europejskiego przypadł w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Podzieleni na dziewięć wspólnot uczestnicy spotkali się na Eucharystii lub nabożeństwach.

Katolicy obu Kościołów (rzymskokatolickiego i greckokatolickiego) zamienili halę sportową „Transilvania” w mały wieczernik. Pod przewodnictwem, stojącego na czele Kościoła greckokatolickiego w Rumunii, abp. Luciana Muresana, licznie zebrani hierarchowie i wierni, wzięli udział w „Boskiej Liturgii Jana Chryzostoma”. Słowo Boże wygłosił kard. Cormac Murphy O’Connor. Arcybiskup Westminsteru ukazał Maryję jako model naśladowania Chrystusa i wzór autentycznego kroczenia w Jego świetle. Odnosząc się natomiast do Marii i Marty, kardynał podkreślił znaczenie akcji i kontemplacji w życiu współczesnego chrześcijanina. Arcybiskup nawiązał do chrześcijańskich wartości i ich roli w kształtowaniu współczesnej Europy, o czym – jak zaznaczył – powinni pamiętać przede wszystkim politycy.

Po modlitwach uczestnicy udali się ponownie do ogromnego namiotu obrad. Część plenarną rozpoczęto od drugiego czytania redagowanego dokumentu końcowego. W licznych, krytycznych i zróżnicowanych pod względem merytorycznym uwagach postulowano m.in. aby dokument zawierał więcej konkretów, a nie traktował istniejących problemów w sposób bardzo ogólny. Po długiej i burzliwej dyskusji poprawki wróciły do komitetu redakcyjnego. Odczytanie końcowej wersji dokumentu nastąpi na wieczornej sesji plenarnej, podczas której przewidziano także ewaluację całego wydarzenia i oficjalne zakończenie.

Przed południem moderatorzy w sposób bardzo syntetyczny zapoznali uczestników także z wynikami prac, które odbywały się w poszczególnych forach: duchowość, jedność, świadectwo, Europa, religie, migracja, stworzenie, sprawiedliwość i pokój. Po południu zainteresowani wzięli udział w spotkaniach, które zorganizowano w ramach tzw. „Agory”.

O godzinie 20:00 rozpoczęło się na Placu Wielkim w Sybinie „Nabożeństwo Światła”. Moderatorzy, prelegenci, przedstawiciele wybranych grup zawodowych i społecznych oraz reprezentanci Kościołów i wspólnot chrześcijańskich wyrazili różne sposoby poszukiwania prawdy, jedności i piękna.

Niedziela, 9 września będzie ostatnim dniem III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego. Podobnie jak dziś, także jutro uczestnicy doświadczą bolesnej rzeczywistości podziału. Msze i niedzielne nabożeństwa odbędą się w poszczególnych kościołach miasta. Miejscem sprawowania Eucharystii dla katolików będzie tym razem wielki namiot spotkania. Natomiast na modlitwę końcową i pożegnanie uczestnicy i mieszkańcy miasta zostali zaproszeni na Plac Wielki.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...