Bruksela gospodarzem przyszłorocznego spotkania młodych Taizé

Przyszłoroczne Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé, odbędzie w Brukseli. Poinformował o tym przełożony wspólnoty brat Alois na zakończenie wieczornej modlitwy w genewskich halach Palexpo, 30 grudnia. W Genewie do 1 stycznia trwa 30. Europejskie Spotkanie Młodych.

Przygotowania do spotkania w Brukseli rozpoczną się zaraz po ekumenicznym zgromadzeniu w Genewie. Brat Marek powiedział KAI, że Bruksela jest bardzo ważnym miastem dla Europy. - Zaproszenie wystosował miejscowy Kościół i wspólnota Taizé na nie odpowiedziała - podkreślił brat Marek. Podobnie, jak w innych miastach, również w Brukseli młodzież będzie się spotykać w wielkich halach wystawowych.

Po świętach wielkanocnych bracia odwiedzą poszczególne parafie w Brukseli i okolicach, aby prosić wiernych o przyjęcie młodych do swoich domów. Jesienią w Brukseli zamieszkają wolontariusze Taizé, aby zająć się bezpośrednią organizacją spotkania. Rozpocznie się ono 29 grudnia 2008 roku i potrwa do 2 stycznia 2009 r.

Ogłaszanie miejsca kolejnego spotkania jest nowym zwyczajem, wprowadzonym przez brata Aloisa dwa lata temu. Wcześniej, założyciel wspólnoty brat Roger, ogłaszał to w wiosce Taizé w Wielkanoc. Ten zwyczaj zmienił brat Alois tłumacząc, że młodzież ma więcej czasu na przygotowanie się do spotkania.

Europejskie spotkania młodych bracia z Taizé organizują od 1978 r. Miejscem tych zgromadzeń są wielkie miasta europejskie. Dwukrotnie młodzież Europy gościł Wrocław, a raz Warszawa. Nieoficjalnie mówi się, że bracia z Taizé ponownie rozważają przyjazd do Polski. Wówczas takie spotkanie odbyłoby się w Poznaniu, który jest rodzinnym miastem brata Marka, pierwszego Polaka w Taizé. Poznań ma odpowiednią infrastrukturę, hale targowe oraz bardzo dobrą komunikację kolejową, miejską i lotniczą. Władze kościelne od kilku lat regularnie zapraszają braci do Poznania.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama