Abp Muszyński: Wspólna modlitwa wyrazem dążenia do jedności

„Modlitwa nas łączy. Dzięki niej zbliżamy się do siebie, poznajemy i lepiej rozumiemy. Wspólna modlitwa sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na siebie i na Chrystusa” – powiedział KAI abp Henryk Muszyński w związku z trwającym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan.

„Jeśli kogoś nie boli rozdarcie chrześcijaństwa, jeśli wierząc w Chrystusa pozostaje głuchy na jego słowa: Bądźcie jednością, jeśli nie cierpi z powodu braku jedności, to nie może mówić, że jest prawdziwym chrześcijaninem” – stwierdził abp Muszyński, dodając, że dążenie do jedności winno być troską całego Kościoła, tak duchownych, jak i wiernych.

Metropolita gnieźnieński przyznał również, że zrobiliśmy znaczny postęp w kierunku tej jedności. Jak mówił, dziś z całą pewnością jesteśmy jej dużo bliżsi niż wówczas, gdy zaczynał się ekumenizm. Można nawet mówić o pewnej weryfikacji tego, co udało nam się już osiągnąć, na ile jesteśmy sobie bliżsi zarówno od strony emocjonalnej, jak i doktrynalnej.

Abp Muszyński zauważył również, że na polu działalności ekumenicznej nie można stwarzać precedensów. Są one bowiem dziełem ludzkim, a jedność chrześcijan musi być jednością zamierzoną przez Boga i urzeczywistnioną w tym czasie oraz przy pomocy takich środków, jakie da nam Pan Bóg.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.