Kościołom grozi rozpad

Biskupi konserwatywnego skrzydła Kościoła anglikańskiego ogłaszają rozłam światowej wspólnoty anglikańskiej z powodu wyświęcania gejów. Podobny kryzys grozi również niemieckiemu Kościołowi luterańskiemu - pisze Rzeczpospolita.

Kościół anglikański zmaga się z kolejnym poważnym kryzysem. Według „The Daily Telegraph” tym razem jednak konflikt między liberalnym i konserwatywnym skrzydłem Kościoła naprawdę skończy się rozłamem. Gazeta powołuje się na oficjalny dokument sporządzony przez przywódców Kościołów z Nigerii, Kenii, Rwandy i Ugandy. Dokument został przygotowany na ogólnoświatową konferencję dotyczącą Kościoła anglikańskiego (GAFCON), która odbędzie się 22 czerwca w Jerozolimie. Wynika z niego, że „nie ma już nadziei na uratowanie wspólnoty”.

„Chcemy jedności, ale nie możemy pozwolić na odejście milionów wiernych od prawdy zawartej w Piśmie Świętym” – pisze autor dokumentu, prymas Nigerii arcybiskup Peter Akinola. Tradycyjni afrykańscy biskupi żądają, aby liberalny Kościół episkopalny w Stanach Zjednoczonych zrezygnował z wyświęcania gejów oraz udzielania błogosławieństw parom homoseksualnym. Akinola żąda również, by Kościoły anglikańskie w Kanadzie, Meksyku, Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii zdystansowały się od tego typu praktyk. – Tylko wtedy unikniemy rozpadu, kiedy Kościoły, które tolerują małżeństwa homoseksualne oraz wyświęcanie homoseksualistów na biskupów, zawrócą o 180 stopni i powrócą do tego, co jest zawarte w Piśmie Świętym – utrzymuje Akinola.

Sytuacja jest tym poważniejsza, że na konferencji w Jerozolimie ma zapaść decyzja o przyszłości wspólnoty. Spotka się tam ponad tysiąc biskupów Kościoła anglikańskiego z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Zdaniem ekspertów obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej anglikanom grozi rozłam.

– Jedność Kościoła nie jest już do uratowania. Żaden z podobnych szczytów ostatnich lat nie przyniósł rezultatów. W kwestii tolerancji wobec homoseksualistów nie da się osiągnąć kompromisu – tłumaczy Rz przewodniczący brytyjskiej organizacji laickiej Anglican Mainstream Chris Sudgen.

Także niemiecki Kościół luterański znalazł się w kryzysie. Pierwszy raz w historii Kościoła gej kandyduje na urząd biskupa. 51- letni Horst Gorski, arcydiakon diecezji w Schlezwiku-Holsztynie, 12 lipca będzie walczył z lokalnym pastorem Gerhardem Ulrichem o wybór w Kilonii. Konserwatywni duchowni uważają, że doprowadzi to do rozłamu wewnątrz Kościoła, i żądają, by Gorski wycofał swą kandydaturę. – Biskup gej zniszczy wiarygodność Kościoła – uważa emerytowany pastor Dieter Mueller. Gorski, założyciel stowarzyszenia dla duchownych homoseksualistów, odpiera zarzuty i ma szanse na zwycięstwo. Wspiera go synod Kościoła i większość duchownych.

«« | « | 1 | » | »»