Pielgrzymka Benedykta XVI jest na półmetku i można powiedzieć, że już teraz udała się Papieżowi rzecz niezwykła. Pomimo rozbieżnych interesów i oczekiwań różnych partnerów Papieża, wszyscy głośno podkreślają, że są z pielgrzymki bardzo zadowoleni.
Turcy zwracają uwagę przede wszystkim na polityczny kontekst wizyty. Papież zaskoczył ich tym, że okazał się tak przyjacielsko nastawiony do ich kraju oraz wsparł ich dążenia do wejścia do Unii Europejskiej.
Natomiast Prawosławni zwracają uwagę na słowa Benedykta XVI o potrzebie poszanowania wolności religii dla wszystkich chrześcijan. Wczoraj miałem okazję rozmawiać z miejscową Greczynką, aktywnie działającą w grupach neokatechumentau, skupionych przy parafii pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie mieszkam wraz z grupą dziennikarzy. Otóż mówiła, że wręcz graniczy z cudem, że od wielu miesięcy we wszystkich prawosławnych Kościołach w Turcji trwa modlitwa o dobre przyjęcie papieża Benedykta XVI. To w jego osobie prawosławni widzą jednego z nielicznych obecnie obrońców wolności religijnej na świecie.
Spodziewają się, że podjęte przez niego działania przyczynią się do poprawy także ich sytuacji. Dzisiaj rano przy śniadaniu, bp Luigi Padovose, wikariusz apostolski Anatolii opowiadał nieco więcej o atmosferze towarzyszącej pierwszym dwóm dniom papieskiej wizyty. Na zewnątrz tego nie było widać, ale atmosfera początkowo była bardzo gęsta i dopiero po kolejnych spotkaniach, napięcie nieco opadło. Dopiero w czasie Liturgii w Efezie, Ojciec Święty był bardziej swobodny. Podkreślał także, że na wszystkich biskupach towarzyszących Papieżowi w czasie jego wieczornej wizyty na Fanarze wielkie wrażenie wywarło przyjęcie, jakie Benedyktowi XVI zgotowali prawosławni.
Wszyscy oczekują, że podpisana dzisiaj wspólna deklaracja będzie kolejnym krokiem na drodze ekumenicznego zbliżenia oraz pojednania. Z tego powodu także Patriarchat Ekumeniczny popiera dążenia Turcji do wstąpienia do Unii licząc, że gwarancje religijne tam obowiązujące będą także i ich chroniły. W cieniu spotkań w Stambule trwają obrady komisji teologiczno prawoslawno-katolickiej powołanej w Belgradzie, która zajmuje się m.in. delikatnym problemem prymatu Papieża w Kościele. Z pewnością jednak dobry klimat spotkań Benedykta XVI z Bartłomiejem I będzie miał także wpływ na wyniki teologicznej dysputy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.