Wizyta Benedykta XVI w Turcji w dniach 29 listopada -1 grudnia br. będzie trzecim pobytem Biskupa Rzymu na tej ziemi, po podróżach Pawła VI w 1967 i Jana Pawła II w 1979 r.
Również Jan Paweł II wyraził wielką radość z tego spotkania i z faktu, że znajduje się "na ziemi bardzo dawnych tradycji chrześcijańskich, w mieście o jakże bogatej historii, wielkiej cywilizacji i sztuki, które stawiają je wśród najpiękniejszych miast świata obecnie i dawniej". Przypomniał, że właśnie tam odbyły się sobory powszechne, uznawane przez Zachód i Wschód, na których określono podstawowe dogmaty chrześcijaństwa - o Trójcy Świętej i Wcieleniu i dodał, że przez pierwsze tysiąclecie "dwa bratnie Kościoły potrafiły się razem rozwijać i tworzyć swe wielkie, żywotne tradycje".
Później biskup Rzymu spotkał się z ormiańskim patriarchą Sznorkiem, tym samym, który 12 lat wcześniej podejmował w swej rezydencji Pawła VI i katolicko-ormiańskim arcybiskupem Konstantynopola (Stambułu) Janem Czolakianem - w katedrze św. Jana Złotoustego, po czym w rzymskokatolickiej katedrze Ducha Świętego przewodniczył Mszy św. Wygłoszone podczas niej kazanie miało charakter ekumeniczny. Papież wyraził wówczas nadzieję na "bliski już dzień" pełnej wspólnoty eucharystycznej ze wschodnimi braćmi w wierze. Wspomniał też o istniejących już kontaktach międzywyznaniowych wśród miejscowych katolików i zachęcił do dalszego ich rozwijania.
Ostatni dzień wizyty rozpoczął się od wzruszającego spotkania papieża-Polaka z rodakami w nuncjaturze apostolskiej w Stambule. Ojciec Święty przypomniał wielowiekowe związki Polski z Turcją i ludzi mieszkających w obu tych krajach. Głównym punktem programu była jednak liturgia ku czci patrona tego dnia i całego Patriarchatu - św. Andrzeja Apostoła w katedrze św. Jerzego. Przemówienia wygłosili obaj hierarchowie. Jan Paweł II zapewnił o nieodwracalnym otwarciu się Kościoła katolickiego na ekumenizm i dialog z innymi wyznaniami, zwłaszcza z prawosławiem, przypomniał działania na tym polu Jana XXIII i Pawła VI oraz złożył hołd "dwóm wielkim, żywotnym i uzupełniającym się tradycjom tego samego Kościoła Chrystusowego".
Również Patriarcha Dimitrios zapewnił, że jego Kościół pragnie i dąży do pokoju i dobra chrześcijaństwa i świata oraz wyraził przekonanie i nadzieję, że obecnie "wchodzimy w nową fazę naszego współbraterstwa, wspaniałą i ważną, której wynik rozstrzygnie o samym celu (...) to znaczy o jedności". Już w kazaniu, nie czekając na inną okazję, gospodarz spotkania zapowiedział utworzenie Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. dialogu teologicznego katolicko-prawosławnego. Zaznaczył przy tym, że dialog ten nie jest celem samym w sobie, ale że ostatecznym i najważniejszym zadaniem "jest jedność nie tylko tych dwóch Kościołów, ale wszystkich chrześcijan w jednym Panu i w tym samym świętym Kielichu".
Na zakończenie liturgii odczytano wspólną deklarację Jana Pawła II i Dimitriosa I, zapowiadającą rozpoczęcie dialogu teologicznego między obu wyznaniami i powołującą w tym celu wspólną komisję mieszaną.
W Efezie Ojciec Święty odprawił w sanktuarium Matki Bożej Mszę św. a w homilii zwrócił uwagę na rolę Maryi w chrześcijaństwie i podjął przed Jej wizerunkiem zobowiązanie dalszego kroczenia drogą prowadzącą do "doskonałej jedności chrześcijan". Ostatnim punktem wizyty był Izmir, skąd papież odleciał do Rzymu.
Patriarcha Atenagoras I rewizytował Pawła VI w Watykanie w dniach 26-28 października 967 r. Obaj hierarchowie podpisali wówczas deklarację o konieczności rozpoczęcia dialogu katolicko-prawosławnego. Wcześniej, w dniach 28-30 czerwca 1967 oficjalna delegacja Patriarchatu Konstantynopola wzięła po raz pierwszy udział w uroczystościach ku czci św. Piotra i Pawła w Rzymie. Podobna delegacja katolicka, wysłana po raz pierwszy przez papieża do Stambułu na doroczne uroczystości ku czci św. Andrzeja, przebywała tam w dniach 29-30 listopada 1969. Odtąd udział delegacji obu stron w uroczystościach w Rzymie i Konstantynopolu jest już stałą tradycją.
Po śmierci Atenagorasa (7 lipca 1972) jego następca Dimitrios I złożył wizytę w Watykanie w dniach 3-7 grudnia 1987. Kolejny patriarcha, obecny honorowy zwierzchnik światowego prawosławia, Bartłomiej I (wybrany 22 października 1991) odwiedził Jana Pawła II dwukrotnie: 27-29 czerwca 1995 i 26-27 listopada 2004. Ten drugi pobyt wiązał się z przekazaniem delegacji Patriarchatu Konstantynopola przez papieża relikwii św. Jana Chryzostoma (Złotoustego) i św. Grzegorza z Nazjanzu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.