Na ekumenicznych ścieżkach

Chodzi o to, by każdego dnia czynić małe kroki ku pojednaniu i w ten sposób realizować „przypowieść o komunii”, urzeczywistniać w codziennym życiu powołanie do pojednania, czynić to nie zwlekając (brat Roger)

Cały ten (ewangelicki) jazz!

Jagodziński Trio do spółki z wokalistką Agnieszką Wilczyńską proponuje nam płytę niezwykłą. I to pod każdym względem...
Pomysł by sięgnąć po znane od wieków religijne pieśni, które rozbrzmiewają na co dzień w ewangelickich świątyniach i unowocześnić je jazzowymi aranżacjami, wydawać może się co najmniej ryzykowny. Kiedy jednak posłucha się pierwszych taktów płyty „Warownym Grodem” wszelkie obawy i wątpliwości znikają.

Artyści serwują nam bowiem niezwykle stylowe adaptacje kompozycji Marcina Lutra, czy Leili Taylor Morris, które idealnie nadają się do słuchania w długie, zimowe wieczory. Więcej:.Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

W dniach 29 stycznia - 1 lutego 2010 r. w Terespolu, Lublinie i Warszawie odbędzie się XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich.
Mottem Festiwalu jest ikona Bożego Narodzenia z I poł, XVI wieku znajdująca się w ikonostasie katedry pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Ideą festiwalu jest kultywowanie i pielęgnacja tradycji bożonarodzeniowych, prezentacja kolęd charakterystycznych dla tradycji wschodniosłowiańskich ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowego i wielowyznaniowego Południowego Podlasia, wzajemna prezentacja dorobku kulturowego, wymiana doświadczeń, wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych w ramach wspólnoty, przywracanie roli kolęd w pogłębianiu religijności narodów. Więcej:.Pokój czyniący

Módlmy się o pokój! To motto słyszę cały czas, jako że świat myśli o wojnie. Jedno z pierwszych słów Jezusa w Kazaniu na Górze to: Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani (Mt 5,9).

Czy pokój to rzeczywiście tylko brak wojny i politycznego nieładu? Czy może zaistnieć prawdziwy pokój na ziemi w rezultacie działań politycznych? Wydaje mi się, że najlepszym sposobem na stanie się osobą czyniącą pokój w dzisiejszych czasach nie jest polityka, plany, piękne słowa i zawiłe porozumienia.

Zamiast tego wszystkiego do każdego konfliktu powinniśmy podchodzić jak do walki duchowej. Nasza bitwa toczy się nie z krwią i ciałem (Ef 6,12). Nigdy nie zaistnieje pokój między ludźmi, dopóki najpierw nie dojdą oni do pokoju z Bogiem.

Jeśli doprowadzę osobę niewierzącą do pojednania z Bogiem, będę nazwany synem Boga, bo przyczyniłem się do zmiany życia tej osoby. Przyniosłem tej osobie pokój, którego dotychczas nie znała.Więcej:.
Spotkanie braci

Apel o wspólne świadectwo wiary
O wspólne świadectwo wiary katolików i prawosławnych zaapelował Benedykt XVI do honorowego przywódcy prawosławia, patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I. W Watykanie oblikowano papieskie przesłanie, które w Stambule przekazał stojący na czele delegacji watykańskiej kard. Walter Kasper. Więcej:.


Z natchnienia Ducha
(...) Najbardziej jednak w przesłaniu papieża, mającego przecież opinię człowieka konserwatywnego, zwraca uwagę stwierdzenie, że sprzeciwiający się ekumenicznym dążeniom są zamknięci na prowadzącego Kościoły Ducha Świętego. Więcej:.Z historii spotkań

Luteranie rozpoczęli Adwent

Adwent rozpoczyna rok kościelny
Kościół Ewangelicko - Augsburski zwany też Luterańskim od samego początku posługuje się kalendarzem liturgicznym Kościoła Zachodniego, ponieważ należy do rodziny Kościołów zachodnich. W I Niedzielę Adwentu (w tym roku 29 listopada) rozpoczął się nowy rok kościelny. Więcej:.


Zwyczaje świąteczne w polskim i czeskim luteranizmie
Dla słowiańskich luteran Adwent był i jeszcze jest szczególnym czasem roku kościelnego. W tym okresie wierni częściej przychodzą do swoich kościołów i kaplic, są częstszymi uczestnikami Stołu Pańskiego, nawet w tych parafiach gdzie nie każdej niedzieli odbywa się Eucharystia Więcej:.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama