Br. Alois: Aby nastała jedność, każdy Kościół musi coś stracić

Komentując papieskie rozważanie podczas ekumenicznej modlitwy, przeor Wspólnoty z Taizé podkreślił potrzebę otwarcia na inne sposoby wyrażania tej samej prawdy wiary.

W ekumenicznej modlitwie w Genewie uczestniczył brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé, która swą modlitwą i zaangażowaniem pośród młodych towarzyszy ruchowi ekumenicznemu. W rozmowie z Radiem Watykańskim skomentował papieską koncepcję ekumenizmu jako przedsięwzięcia, w którym trzeba być gotowym na straty.

“To wyrażenie zaskakuje, a zarazem dodaje odwagi, abyśmy w tym dążeniu do widzialnej jedności się nie zniechęcali, nawet jeśli nie widzimy jeszcze oczekiwanych przez nas rezultatów – mówił brat Alois. – Te papieskie słowa rozumiem też w innym sensie, który prawdopodobnie nie jest w pełni zgodny z zamysłem Ojca Świętego. A mianowicie, kiedy pracujemy na rzecz ekumenizmu, musimy być gotowi coś stracić. Nie będzie jedności, jeśli czegoś nie stracimy, każdy Kościół. Nie oznacza to, że mamy porzucić nasze tradycje czy wiarę naszych Kościołów. Ale musimy stracić pewne zwyczaje i zgodzić się na to, że te same prawdy wiary mogą być wyrażane na różne sposoby i że nasz sposób wyrażania danej prawdy nie jest jedyny. Bez tej gotowości stracenia czegoś, nie odzyskamy jedności. Zresztą Papież kontynuując swą myśl, odwołał się do Ewangelii, w której Jezus mówi, że ten, kto chce zyskać swe życie, musi je stracić.”

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • robak
  21.06.2018 20:58
  adyć co to za kościól jest coby tracić z tego co sam Pan Jezus powiedział - kościół jest jeden ten katolicki a reszta to typowe podróby . pozdrawiam
 • tomak
  21.06.2018 22:28
  No, brat Alois przynajmniej nie owija w bawełnę. Mówi wprost: musicie z czegoś zrezygnować w katolicyzmie, abyśmy się mogli spotkać. Pytanie tylko, jakie prawdy dogmatyczne Watykan jest skłonny poświęcić, by to ekumeniczne "pojednanie" było możliwe. Jaką cenę musi zapłacić jeden, powszechny, katolicki, rzymski Kościół, aby mogła powstać jedna światowa religia.
 • COR1994
  21.06.2018 22:29
  Odnośnie ekumenizmu: niech z dużą wyrozumiałością, cierpliwością i wielką miłością będzie kontynuowane dzieło zbliżenia z braćmi odłączonymi, ale bez odchodzenia od prawdziwej doktryny katolickiej.

  Bł. Paweł VI.
 • tomak
  22.06.2018 12:18
  @Jo-tka No więc jak to będzie? Kościół katolicki ma 7 sakramentów, a np. luteranie raptem 2. Więc co, wyciągniemy średnią? Razem będziemy mieli 4,5 sakramentów?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL