Papież odwiedza Bari

W tym mieście, przy relikwiach św. Mikołaja, odbywa się dziś kościelny szczyt o Bliskim Wschodzie. W programie przewidziano ekumeniczne spotkanie modlitewne i rozmowy.

10:10

Zakończyło się spotkanie ekumeniczne. Przy śpiewie chóru papież i patriarchowie opuszczają nabrzeże. Udadzą się teraz ponownie do bazyliki, gdzie zaplanowane jest dwugodzinne spotkanie przy drzwiach zamkniętych. 

10:00

Papież zaintonował modlitwę "Ojcze nasz", prosząc by każdy ze zgromadzonych odmawiał ją w swoim własnym języku. Nastąpiła chwila cichej, prywatnej modlitwy. Po niej młodzi przynoszą patriarchom zapalone lampy jako znak, że chcą stać się światłem świata. Na podstawie każdej znajduje się rysunek gałązki oliwnej i słowo "pokój". Lampy są następnie ustawiane na przygotowanych świecznikach. Towarzyszący śpiew jest wołaniem o pokój. Uczestnicy nabożeństwa przekazali sobie znak pokoju.

9:30

Rozpoczęła się Liturgia Słowa. Na początku odczytano fragment 12 rozdziału Listu do Rzymian (Rz 12,9-21) dotyczący miłości nieprzyjaciół. Po chwili ciszy słowa modlitwy wygłaszają kolejni patriarchowie. Odpowiada im śpiew Kyrie Eleison. Drugie czytanie odczytano po francusku. Po nim znów nastąpiła modlitwa patriarchów przeplatana śpiewem. Po odśpiewaniu Ewangelii i chwili ciszy ponownie podjęto modlitwę. 

9:10 

Przy śpiewie kanonów z Taize rozpoczyna się spotkanie modlitewne. Pierwszym jego punktem jest papieskie przemówienie. Po nim słowa modlitwy wygłaszają kolejni patriarchowie. Odpowiada im śpiew zgromadzonej wspólnoty.

8:50

Po modlitwie przy relikwiach św. Mikołaja papież wraz z patriarchami - przygotowanym busem - przejedzie na miejsce spotkania modlitewnego. Przed katedrą i na trasie przejazdu pozdrawiają ich zgromadzeni ludzie. Na miejscu modlitwy zgromadzeni modlą się śpiewem: kanonami z Taize.


7:30 

Papieski helikopter wystartował z Watykanu około godziny 7:00 - taką informację podało na Twitterze L'Osservatore Romano.

Papież przybędzie do Bari około godziny 8:15. Na placu Krzysztofa Kolumba, gdzie wyląduje, Ojca Świętego powita arcybiskup Bari-Bitonto Francesco Cacucci oraz przedstawiciele władz lokalnych: Michele Emiliano, prezydent regionu Puglia, Marilisa Magno, prefekt Bari i  Antonio Decaro, burmistrz Bari.

Następnie papież przejedzie do Bazyliki św. Mikołaja, gdzie przybędą także zaproszeni na spotkanie patriarchowie. Około 8:30 papież powita zaproszonych hierarchów, pozdrowi także opiekującą się Bazyliką wspólnotę braci dominikanów. 

Na papieskie zaproszenie do Bari przybyli m.in patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, metropolita Hilarion, papież koptyjski Tawadros II oraz patriarchowie katolickich Kościołów Wschodnich. W spotkaniu uczestniczą także przedstawiciele Kościoła luterańskiego w Ziemi Świętej oraz Bliskowschodniej Rady Kościołów.

Pierwszym wydarzeniem będzie wizyta w krypcie Bazyliki i modlitwa przy relikwiach św. Mikołaja. Po niej papież i patriarchowie opuszczą Bazylikę. O 9:30 na nabrzeżu Bari (Rotonda del Lungomare di Bari) zaplanowano modlitewne spotkanie ekumeniczne. Po nabożeństwie hierarchowie powrócą do Bazyliki, na jej terenie zaplanowano dwugodzinne spotkanie przy drzwiach zamkniętych, a następnie obiad w siedzibie arcybiskupa miejsca.

Tam papież około 15:30 papież pożegna patriarchów. Przed odlotem zaplanowano jeszcze papieskie pozdrowienie skierowane do władz lokalnych. O 17:15 papieski helikopter opuści Bari. Przelot do Watykanu zajmie nieco ponad godzinę.

Powitanie patriarchów:

Vatican News Pope Francis - Bari - Welcoming the Patriarchs

Spotkanie modlitewne:

Vatican News Pope Francis - Bari - Prayer Meeting

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama