Wielka Sobota u ewangelików

Wielka Sobota w świątyniach luterańskich na Śląsku Cieszyńskich jest dniem ciszy. Uświadamiać ma o tym spoczywające w grobie ciało Jezusa. Luteranie nie święcą pokarmów, nie budują także grobów Pańskich.

Jak tłumaczy ks. Janusz Sikora, proboszcz luterańskiej parafii w Cieszynie, Wielka Sobota jest dniem przygotowywania się w ciszy do radosnego Zmartwychwstania.

„To wyciszenie się jest maksymalne. A jednocześnie w domach pieczemy tradycyjne murzyny, ciasto drożdżowe zapiekaną kiełbasą, boczkiem, szynką. Niedziela rozpoczyna się nabożeństwami jutrzni o godz. 5.00 rano. To niezwykle wzruszająca liturgia. Kościoły wtedy są przepełnione” – mówi.

W Wielką Sobotę barwą liturgiczną w luterańskich kościołach jest czerń. Jest to dzień łączący gorycz i ból pamiątki śmierci Chrystusa z pełnym nadziei oczekiwaniem na radość Zmartwychwstania.

W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego prawie połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja cieszyńska Kościoła ewangelicko-augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»