Abp Williams o "kolosalnej traumie" w Irlandii

W opublikowanej w sobotę wypowiedzi dla poniedziałkowego programu BBC "Start the Week" duchowny zwierzchnik anglikanów nawiązał do stosunku irlandzkiego Kościoła katolickiego do skandali pedofilskich, nazywając go "kolosalną (społeczną) traumą".

W opublikowanej w sobotę wypowiedzi dla poniedziałkowego programu BBC "Start the Week" duchowny zwierzchnik anglikanów nawiązał do stosunku irlandzkiego Kościoła katolickiego do skandali pedofilskich, nazywając go "kolosalną (społeczną) traumą".

"Gdy Kościół katolicki w Irlandii, będący jako instytucja nierozerwalnym elementem życia społecznego w kraju, traci nagle całą swą wiarygodność, to stanowi to problem nie tylko dla Kościoła, ale dla wszystkich w Irlandii" - zauważył.

Pytany o stosunek do anglikanów przechodzących do Kościoła katolickiego, dr Williams stwierdził, że według niego tylko niewielka grupa anglikanów skorzysta z tej oferty.

"Ci, którzy skorzystają sądzą, iż powinni być we wspólnocie wyznaniowej z biskupem Rzymu. Mogę im tylko powiedzieć dobrze. Niech Bóg im pobłogosławi. Jeśli chodzi o mnie, to tego nie robię" - powiedział.

Arcybiskup Canterbury wypowiedział się również o zapowiedzianej na wrzesień br. wizycie Benedykta XVI w Anglii i Szkocji, której rząd brytyjski nadał rangę wizyty państwowej.

"Papież odwiedzi Pałac Lambeth (siedzibę arcybiskupów Canterbury w Londynie - PAP). W spotkaniu z nim wezmą udział wszyscy biskupi anglikańscy. Zależy mi na tym, by miał okazję powiedzenia tego, co chce powiedzieć do brytyjskiego społeczeństwa, ponieważ doceniamy go jako partnera" - zaznaczył.

Przemawiając w lutym do biskupów anglikańskiego Synodu Generalnego arcybiskup Canterbury wyraził obawy, iż nękające jego wspólnotę różnice poglądów w sprawie wyświęcania kobiet na biskupów i dopuszczenia gejów do stanu kapłańskiego grożą powstaniem schizmy. Niektórzy anglikanie z tego powodu noszą się z zamiarem przejścia do Kościoła katolickiego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.